

Triedy a vlastnosti bezpečnostných dverí: Ako si vybrať do rodinných domov a bytov?


ilustračná foto: zdroj www.hisec.sk
Bezpečnostné dvere sa radia medzi pasívne bezpečnostné systémy, ktorých účinnosť a odolnosť je postavená na použitých materiáloch a konštrukcii. Keďže hlavnou úlohou dverí je ochrana pred násilným vniknutím do domu alebo bytu, kľúčovým parametrom pri ich výbere by mala byť bezpečnostná trieda. Kvalitné bezpečnostné dvere však musia okrem ochrany pred zlodejmi spĺňať aj protipožiarnu a zvukovo-tepelnú izolačnú funkciu.
Na trhu je dnes množstvo dverí, ktoré sa predávajú ako bezpečnostné, ale v skutočnosti sú labilné, konštrukčne slabé a nevystužené. Preto sa bližšie pozrieme na bezpečnostné triedy dverí a ich špecifické charakteristiky, ktoré vám pomôžu pri výbere optimálneho riešenia pre váš domov.
Bezpečnostné triedy dverí
Existuje 6 bezpečnostných tried s označením RC1 – RC6, vypovedajúcich o odolnosti dverí voči vlámaniu – čím vyššie číslo, tým vyššia odolnosť.
Bezpečnostné dvere sa testujú v akreditovaných skúšobniach podľa požiadaviek európskej normy EN 1627 – 1630, ktorá stanovuje nároky v jednotlivých bezpečnostných triedach. Overujú sa deštrukčným silovým narušením za použitia určeného náradia v predpísanom čase aj statickou a dynamickou skúškou. Ak dvere prejdú príslušným testovaním, získajú certifikát, ktorým by sa mal každý poctivý predajca bezpečnostných dverí preukázať.
Zaujímavosť: Pri statickej skúške musia dvere bez deformácie odolať tlaku 300 – 1 500 kg na všetky spevnené body. Pri dynamickej skúške sa testuje ich schopnosť bez deformácie odolať nárazu 50 kg telesa pusteného z výšky 45 – 75 cm.
Dvere bezpečnostnej triedy 1
- Statická skúška: 3kN (300 kg)
- Dynamická skúška: 50 kg z výšky 45 cm
Silová skúška sa pri týchto dverách nevykonáva. Dvere odolajú náhodnému zlodejovi, ktorý používa len bežnú fyzickú silu či snahám o vyrazenie a vykopnutie. Nedajú sa označiť ako bezpečnostné. Poskytujú minimálnu ochranu a sú vhodné ako schodiskové dvere alebo dvere objektov (napr. skladov) s majetkom nízkej hodnoty.
Dvere bezpečnostnej triedy 2
- Statická skúška: 3kN (300 kg)
- Dynamická skúška: 50 kg z výšky 45 cm
Test násilného vniknutia sa vykonáva 15 minút, dvere musia odolať najmenej 3 minúty. Testuje sa odolnosť voči ručnému pokusu o vlámanie s použitím bežného náradia ako skrutkovač, drevené a plastové kliny, kliešte alebo hasák. Dvere odolajú príležitostnému zlodejovi, ktorý sa pomocou jednoduchých nástrojov pokúša o násilné vypáčenie. Sú vhodné ako schodiskové dvere a kancelárske dvere, príp. dvere do priemyselných objektov s majetkom nižšej hodnoty.
Dvere bezpečnostnej triedy 3
- Statická skúška: 6kN (600 kg)
- Dynamická skúška: 50 kg z výšky 75 cm
Pokus o násilné vniknutie sa vykonáva 20 minút, dvere musia odolať aspoň 5 minút. Testuje sa odolnosť voči ručnému pokusu o vlámanie, pri ktorom sa oproti nižšej triede používa ďalšie ručné náradie, napr. páčidlo, malé kladivo, skrutkovače. Dvere triedy 3 odolajú priemernému zlodejovi. Sú vhodné ako vchodové dvere do bytov alebo rodinných domov či dvere do kancelárskych objektov a priemyselných budov.

Dvere bezpečnostnej triedy 4
- Statická skúška: 10kN (1 000 kg)
- Dynamická skúška: nevykonáva sa
Skúška vniknutia sa vykonáva 30 minút, dvere musia odolať minimálne 10 minút. Pri testovacom pokuse o vlámanie sa oproti nižšej triede navyše používa najmä ťažké kladivo, sekera, pákové kliešte, sekáče na drevo a železo, akumulátorová vŕtačka a nožnice na plech. Bezpečnostné dvere triedy 4 odolajú skúsenému zlodejovi. Používajú sa tam, kde je potrebná zvýšená ochrana, napr. v niektorých predajniach, firmách alebo ako nadštandardná ochrana pre domácnosti.
Dvere bezpečnostnej triedy 5
- Statická skúška: 15kN (1 500 kg)
- Dynamická skúška: nevykonáva sa
Test násilného vniknutia sa vykonáva 40 minút, dvere musia odolať minimálne 15 minút. Pri testovaní sa navyše používa najmä elektrické náradie ako uhlová brúska, vŕtačka, priamočiara a chvostová píla. Dvere 5. bezpečnostnej triedy sú schopné odolať skúsenému zlodejovi a používajú sa v inštitúciách s vysokými požiadavkami na zabezpečenie, napr. banky, klenotníctva, vojenské objekty alebo ambasády.
Dvere bezpečnostnej triedy 6
- Statická skúška: 15kN (1 500 kg)
- Dynamická skúška: nevykonáva sa
Skúška násilného vniknutia sa vykonáva 50 minút, dvere musia odolať minimálne 20 minút. V porovnaní s nižšou triedou sa pri testovaní používa najmä výkonné elektrické náradie ako brúska alebo vŕtacie kladivo a železný klin. Tieto bezpečnostné dvere poskytujú najvyššiu možnú ochranu proti skúsenému zlodejovi. Využívajú ich najmä inštitúcie s extrémne vysokými požiadavkami na bezpečnosť ako banky alebo vládne zariadenia.
Náš tip: Ako minimálna ochrana pre domácnosti sú vhodné dvere 2. bezpečnostnej triedy. Ideálnym riešením pre väčšinu rodinných domov a bytov je 3. bezpečnostná trieda. Nadštandardné domácnosti so zariadením vysokej hodnoty alebo situované na odľahlých či rizikových miestach, ktoré môžu byť väčším lákadlom pre zlodejov, je vhodné zabezpečiť dverami 4. bezpečnostnej triedy. Vyššie triedy sa pre domácnosti nepoužívajú. Pre chaty a rekreačné objekty je vhodná 3. alebo 4. trieda bezpečnosti.
Ďalšie dôležité vlastnosti bezpečnostných dverí
Majitelia nehnuteľností sa pri výbere bezpečnostných dverí často sústredia na počet uzamykacích bodov. Tento údaj je ľahko zrozumiteľný a predajcami často propagovaný, ale nie rozhodujúci. Z hľadiska miery zabezpečenia domácnosti je dôležitejšia konštrukcia krídla a zárubne, použité materiály, izolačná výplň dverí a ich vlastnosti.
Požiarna odolnosť dverí
Protipožiarna odolnosť dverí by mala byť pre domácnosti samozrejmosťou a pri novostavbách sa už vyžaduje. Schopnosť bezpečnostných dverí odolávať ohňu a dymu sa označuje kombináciou písmen a číslic, ktoré informujú o ich parametroch.
Písmená v označení majú nasledujúce významy:
- E: zachovanie celistvosti dverí počas požiaru,
- I: izolačná schopnosť – obmedzenie prestupu tepla,
- W: obmedzenie prestupu sálavého tepla,
- S: dymotesnosť,
- C: prítomnosť samozatváracieho mechanizmu,
- D1 – D3: označenie použitej konštrukcia z hľadiska horľavosti.
Číslo (napr. 15, 30, 45, 60, 90) za značkou EI alebo EW udáva počet minút, počas ktorých dvere spĺňajú uvedené vlastnosti.
Príklad: Označenie EI30 D3-C znamená, že ide o drevené dvere (D3) s požiarnou odolnosťou 30 minút, ktoré bránia šíreniu požiaru a sú vybavené samozatváracím mechanizmom (C).
Pre bežné domácnosti sú postačujúce bezpečnostné dvere s 30 alebo 60-minútovou odolnosťou. Protipožiarna odolnosť musí byť uvedená na výrobnom štítku, ktorý je pevne uchytený na dverách. U certifikovaných dverí sa väčšinou nachádza na bočnej strane.
Zvuková izolácia dverí
Zvukovo izolačné vlastnosti určujú mieru, do akej bezpečnostné dvere zabraňujú prenikaniu hluku z jedného priestoru do druhého – z vonkajšieho priestoru do domácnosti a naopak. Táto vlastnosť je obzvlášť dôležitá v bytových domoch.Protihluková odolnosť sa vyjadruje v decibeloch (dB) – čím vyššia hodnota, tým lepšia izolácia.
Základná zvuková izolácia bezpečnostných dverí sa pohybuje okolo 33 dB. Pre lepšiu ochranu pred hlukom a zvýšenie pohodlia v domácnosti je lepšie zvoliť dvere s vyššou odolnosťou, ideálne v rozmedzí od 37 do 42 dB.
Bezpečnostný zámok a vložka
Bezpečnostný zámok a cylindrická vložka s ochranou proti odvŕtaniu sú veľmi dôležitou súčasťou bezpečnostných dverí a podpisujú sa pod celkovú kvalitu zabezpečenia. Kovanie môže byť certifikované spolu s dverami alebo samostatne. Platí pravidlo, že trieda bezpečnosti by mala byť minimálne rovnaká alebo vyššia ako u dverí.
Zárubňa bezpečnostných dverí
Zárubňa je kľúčový konštrukčný prvok, ktorý zaisťuje stabilitu, pevnosť a odolnosť celého dverného systému. Bezpečnostné zárubne sú najčastejšie vyrobené z ocele, pričom ich hrúbka a pevnosť závisí od bezpečnostnej triedy dverí. Dvere a zárubňa by mali tvoriť jeden celok. Bezpečnostné dvere sa nikdy neosádzajú do pôvodnej zárubne. Aby plnili funkciu, na ktorú boli testované, musia byť osadené do riadne ukotvenej a betónom zaliatej zárubne.
Náš tip: Montáž zárubne PUR penou nie je bezpečné riešenie (hoci pri nižších triedach dverí môže byť certifikované). Pena nemá dostatočnú pevnosť, aby bezpečne ukotvila zárubňu proti mechanickému zaťaženiu a násilnému vniknutiu.
Havarijný servis
Väčšina predajcov ponúka spolu s bezpečnostnými dverami aj havarijný servis pre prípad zabuchnutia dverí alebo straty kľúčov. Overte si jeho dostupnosť najmä počas víkendov, sviatkov či vo večerných a nočných hodinách.

Zdroje:
https://www.bezpecnostne-dvere-zicher.sk/dobre-rady/57-bezpecnostne-dvere-a-triedy-ich-bezpecnosti
https://www.accessservicesltd.co.uk/security-door-classes-how-to-choose-the-right-class/
https://www.bauxt.com/en/security-classes-how-safety-is-your-door-from-1-to-6/