

Riadené vetranie: 5 tipov, ako si vybrať rekuperačnú jednotku do domácnosti


ilustračná foto: freepik
Rekuperačné jednotky, známe aj ako riadené vetranie, sú stále obľúbenejšou súčasťou moderných domácností. Nielenže pomáhajú plniť legislatívne limity pre energetickú náročnosť stavby, ale prinášajú aj reálne benefity v podobe minimalizácie tepelných strát a zvýšenia kvality ovzdušia v interiéri. Podmienkou je však správne zvolený, odborne navrhnutý a profesionálne nainštalovaný systém (riadeného) vetrania.
V nasledujúcich riadkoch vám prinášame 5 praktických tipov, ktoré vám ako investorovi pomôžu porozumieť základným technickým parametrom rekuperačných jednotiek a otvoria možnosť porovnať si ponuky rôznych firiem na trhu.
1. Ak máte možnosť, investujte do centrálnej rekuperácie
Ak vyberáte rekuperačný systém pre svoje bývanie, v prvom kroku je dôležité porozumieť rozdielom medzi centrálnou a lokálnou rekuperáciou.
Centrálna rekuperácia
Centrálna rekuperácia je komplexné riešenie s lepšou dlhodobou efektivitou. Spočíva v centrálnej rekuperačnej jednotke a sieti vzduchovodov, ktoré zabezpečujú vetranie celej stavby. Vyššie vstupné náklady a technicky náročnejšiu inštaláciu centrálneho systému spoľahlivo vyváži rovnomerná distribúcia vzduchu v celom objekte, vyššia účinnosť výmenníka tepla a väčšinou aj lepšia filtrácia.
Centralizovaný systém vykazuje minimálne tepelné straty a nižšiu spotrebu, pričom je aj celkovo energeticky efektívnejší. Veľkou výhodou sú prakticky nulové akustické emisie, keďže rekuperačná jednotka môže byť umiestnená v technickej miestnosti alebo v inej neobytnej časti domu.

Lokálna rekuperácia
Lokálnu rekuperáciu predstavujú samostatné rekuperačné jednotky, ktoré sa inštalujú v jednotlivých miestnostiach. Odpadá teda inštalácia rozvodov, čím sa vstupné náklady výrazne znížia. Lokálna rekuperácia sa tak stáva vhodným riešením pre menšie byty a domácnosti, v ktorých by bola inštalácia vzduchotechniky komplikovaná. Prakticky stačí vyvŕtať otvor do obvodovej steny, priviesť elektrinu a môžete osadiť rekuperačnú jednotku.
Rovnako nenáročná je aj údržba, ktorá spočíva vo výmene filtrov a prípadnom očistení kontrolného panela. Treba si však uvedomiť, že každá rekuperačná jednotka má svoj ventilátor, čo pri väčšom množstve jednotiek zvyšuje spotrebu energie. Nevýhodou je aj vyššia hlučnosť v obytných častiach a nižšia účinnosť.
Dôležité vedieť: Lokálne rekuperačné jednotky sa inštalujú spravidla len do obývacích izieb a spální. Do miestností so znečisteným vzduchom, napr. do kuchyne alebo kúpeľne, sa používajú len odťahové ventilátory.

2. Hľadajte rekuperačné jednotky s účinnosťou nad 85 %
Účinnosť rekuperácie tepla je jedným z kľúčových parametrov rekuperačnej jednotky. Hovorí o tom, koľko tepla dokáže systém získať zo vzduchu pred jeho výmenou. Najlepšie lokálne rekuperačné jednotky atakujú 90 %. Na trhu však nájdete aj prémiové jednotky pre centrálne systémy s veľmi kvalitnými výmenníkmi, ktoré dosahujú až 95 % účinnosť. Z hľadiska optimalizácie pomeru vstupných nákladov a minimalizácie tepelných strát je rozumné zúžiť výber rekuperačnej jednotky na modely s účinnosťou aspoň 85 %.
Účinnosť rekuperácie priamo závisí od typu výmenníka tepla (najdôležitejšia časť rekuperačnej jednotky). Priaznivou cenou, ale veľmi nízkou účinnosťou (50 – 70 %) sa vyznačujú krížové výmenníky. Efektívnejšie riešenie predstavujú protiprúdové výmenníky, v ktorých prúdi teplý a studený vzduch dlhší čas v protiľahlých kanáloch, čo zaručuje lepší prenos tepla. Účinnosť protiprúdových výmenníkov sa vďaka tomu pohybuje na úrovni 85 – 95%. Obstarávacia cena je však vyššia.
Zaujímavosť: Obľúbeným riešením sú v súčasnosti tzv. entalpické protiprúdové výmenníky, ktoré popri vysokej účinnosti ponúkajú aj rekuperáciu vlhkosti a zabraňujú tak vysušovaniu vzduchu v interiéri. Výhodou je, že nepotrebujú odvod kondenzátu a dokážu pracovať bez protimrazovej ochrany až do -8 ˚C.
3. Urobte si orientačný výpočet požadovanej výkonnosti rekuperačnej jednotky
Výkon rekuperácie je vlastne objemový tok vzduchu. Vypovedá o množstve vzduchu, ktoré dokáže rekuperačná jednotka vymeniť za hodinu. Udáva sa v m3/h a nájdete ho ako parameter v technickom popise zariadení. Presné vyčíslenie požadovanej výkonnosti rekuperácie pre domácnosť treba nechať na odborníkov. Pre lepšiu orientáciu pri výbere rekuperačného zariadenia si ale môžete urobiť aspoň orientačný výpočet.
Náš tip: Ak riešite novostavbu, možno má váš projekt už spracovanú dokumentáciu pre riadené vetranie. Pri orientačnom výbere rekuperačnej jednotky môžete postupovať aj podľa týchto údajov. Prax však hovorí, že tieto projekty sú často vypracované chybne. Slúžia primárne pre potreby stavebného povolenia a nie ako realizačné projekty, a preto je rozumné nechať si pred samotnou realizáciou urobiť odborný návrh systému.
Potreba výkonnosti rekuperačnej jednotky závisí primárne od veľkosti domácnosti, presnejšie od objemu vzduchu v miestnostiach a od počtu členov domácnosti. Pri orientačnom výpočte môžete vychádzať z týchto vzorcov:
- Výpočet podľa objemu vzduchu: Vynásobte podlahovú plochu domu priemernou výškou stropu a vydeľte dvomi. Výpočet vychádza z odporúčania vymeniť 50 % vzduchu v interiéri každú hodinu. Výkon = obytná plocha (m2) x výška stropu (m) / 2.
- Výpočet podľa počtu osôb v domácnosti: Vynásobte počet osôb v domácnosti číslom 30. Výpočet vychádza z odporúčania vymeniť 25 – 30 m3 vzduchu na osobu za hodinu. Výkon = počet osôb v domácnosti x 30.
V praxi sa zvykne voliť vyšší výkon ako je vyčíslené optimum, aby rekuperačná jednotka mohla pracovať s približne 70 % kapacitou (alebo menšou). Prináša to nižšiu hlučnosť, menšiu spotrebu energie a rezervu výkonu na účely turbo vetrania a prípadného zvýšeného dopytu.
Príklad: Rodinný dom má obytnú plochu 130 m2, priemernú výšku stropu 2,5 m a žije v ňom 4-členná rodina.
- Výpočet výkonu rekuperácie podľa objemu vzduchu: Výkon = 130 x 2,5 / 2 = 162,5 m3/h
- Výpočet výkonu podľa počtu osôb: Výkon = 4 x 30 = 120 m3/h
Ak počítame s výkonovou rezervou 20 – 30 %, budeme potrebovať rekuperáciu s celkovým výkonom cca 200 m³/h.

4. Riadené vetranie = overte si aj spotrebu rekuperačnej jednotky
Rekuperačná jednotka má zabudovaný ventilátor, ktorý pracuje niekoľko hodín denne, niekedy nepretržite. Energetická spotreba preto nie je zanedbateľný parameter a oplatí sa jej pri výbere zariadenia venovať pozornosť.
Jednou možnosťou je vyberať rekuperátory s tzv. EC ventilátorom, ktoré vo všeobecnosti ponúkajú veľmi dobrý pomer účinnosť – spotreba. Ich výhodou je aj nižšia hlučnosť a dlhá životnosť.
Druhou možnosťou je pozrieť sa priamo na výrobcom udávanú spotrebu rekuperátora a vyhodnotiť ju vo vzťahu k jeho účinnosti. Je jasné, že účinnejšie zariadenia budú mať vyššiu celkovú spotrebu. Preto sa v praxi používa prepočet spotreby na 1 m3 vzduchu.
Príklad: Ak má jednotka výkon 240 m3/h a udávanú spotrebu 60 W, výpočtom zistíme, že na 1 m3 vzduchu spotrebuje 60 / 240 = 0,25 W, čo je veľmi priaznivý údaj
Náš tip: Odporúčame vyberať rekuperačné jednotky, ktorých spotreba nepresahuje 0,5 W/m3.
Tretím štandardným vodítkom je trieda energetickej účinnosti. Podobne ako iné spotrebiče, aj rekuperačné jednotky sa zaraďujú do energetických tried od A+ až po D.
5. Filtráciu nepodceňte ani nepredimenzujte
Súčasťou každej rekuperačnej jednotky sú filtre pre prívod a odvod vzduchu. Ich úlohou je nielen ochrana výmenníka tepla a potrubia, ale aj zlepšenie kvality ovzdušia v interiéri. Filtre sa podľa účinnosti zaraďujú do tzv. filtračných tried. Čím vyššia trieda, tým lepšia filtrácia a čistejší vzduch v interiéri.
Treba si však uvedomiť, že s účinnosťou filtra stúpa aj odpor vzduchu a spotreba energie. Výber filtra preto prispôsobte svojim potrebám, najmä množstvu smogu v prostredí, kde žijete, a požiadavkám na kvalitu vzduchu v domácnosti (napr. prítomnosť alergikov, malých detí a pod.).
- Bežné domácnosti v oblastiach bez zvýšeného smogu si vystačia so štandardným riešením G4/F7.
- Do mestského prostredia, kde je zvýšený smog a prašnosť, alebo pre alergikov môže byť vyhovujúca alternatíva F7/F9 – dobrý kompromis medzi kvalitou ovzdušia a stratou výkonu.
Náš tip: Pri výbere filtrov sa oplatí zvažovať aj ďalšie prevádzkové náklady. Filtre v rekuperačnej jednotke treba vymeniť raz za 2 – 6 mesiacov. Väčšinou pritom platí, že čím jemnejší filter, tým vyššia cena.
