Slovenský trh stavebných prác v tomto roku očakáva mierny pokles o 0,5 %

Slovenský trh stavebných prác v tomto roku očakáva mierny pokles o 0,5 % Slovenský trh stavebných prác v tomto roku očakáva mierny pokles o 0,5 %
ilustračná foto: pixabay

Slovenský trh stavebných prác v tomto roku očakáva mierny pokles o 0,5 %. Aj napriek tomu však slovenské firmy očakávajú nárast tržieb o 1,2 %. Vyše polovica stavebníkov verí, že nový stavebný zákon, ktorý vstúpil do platnosti v apríli 2025, zrýchli povoľovacie procesy v nasledujúcich dvoch rokoch.

Vyplýva to z polročnej štúdie slovenského stavebníctva, ktorú spracovala analytická spoločnosť CEEC Research.

Slovenský trh stavebných prác bude ovplyvnený viacerými faktormi

V najbližších dvoch rokoch bude vývoj slovenského stavebníctva formovaný kombináciou viacerých faktorov. Kľúčovú úlohu zohrá hospodárska stabilita štátu. Na druhej strane však prichádzajú pozitívne impulzy v podobe nového stavebného zákona a zákona o strategických investíciách. Tie by mali zrýchliť povoľovacie procesy a podporiť rozvoj infraštruktúry,“ uviedol riaditeľ CEEC Research Michal Vacek.

Článok pokračuje pod reklamou
Reklama

Stavebné firmy očakávajú v tomto roku zvýšenie tržieb o 1,2 %, v budúcom roku o ďalších 1,1 %. Podľa analytickej spoločnosti to naznačuje, že hoci celkový výhľad pre stavebníctvo nie je príliš priaznivý, stavebné spoločnosti dokážu aj cez nepriaznivé podmienky nájsť nové príležitosti a zachovať si stabilitu.

Prieskum ukázal, že viac ako polovica stavebných firiem (52 %) verí, že nový stavebný zákon povedie k skráteniu doby potrebnej na získanie stavebného povolenia. Stavebníci by v rámci legislatívnych zmien najviac privítali zjednodušenie byrokracie vo verejných zákazkách (41 %) a zrýchlenie čerpania dotácií a fondov (39 %).

V oblasti legislatívy máme nový zákon o územnom plánovaní, nový stavebný zákon, novelu zákona o EIA, zákon o strategických investíciách. Ťažisko úspechu sa presúva do aplikačnej praxe, teda zodpovedné ministerstvá sa musia sústrediť na kvalitné vykonávacie vyhlášky a predovšetkým na dodržiavanie jednotného výkladu zákona všetkými úradníkmi v priamom či prenesenom výkone štátnej správy,“ uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik.

Čitajte aj:  Eurostat: Stavebná produkcia v eurozóne v januári medzimesačne vzrástla o 0,2 %

Stavebníci zhodnotili, že odložený štart digitalizácie stavebného konania či súčasné zmeny v územnom plánovaní neviedli k plošnému rastu nákladov. Potvrdilo to 93 % oslovených firiem, zvýšené náklady hlásilo 11 % stavebníkov.

Problémom stavebníkov je však nedostatok pracovnej sily, ktorý uviedlo 86 % firiem

Pracovníci im chýbajú najmä v robotníckych a technických profesiách. Podľa analytickej spoločnosti takáto situácia panuje naprieč Európou, príčinu vidia najmä v starnutí pracovnej sily, slabom záujme mladých o remeselné odbory a odchodom pracovníkov do iných krajín.

Podcast: Záujem mladých o stavebné remeselné odbory:

zdroj: TASR / úprava redakcia

Predchádzajúci článok
Ako funguje fikcia súhlasu v praxi a čo hovorí zákon? Odpovedá Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR

Ako funguje fikcia súhlasu v praxi a čo hovorí zákon? Odpovedá Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR

Nasledujúci článok
Výstavba bytov v Nemecku sa vlani prepadla o vyše 14 %

Výstavba bytov v Nemecku sa vlani prepadla o vyše 14 %