

Ako funguje fikcia súhlasu v praxi a čo hovorí zákon? Odpovedá Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR


ilustračná foto: pixabay
Nový stavebný zákon 25/2025 Z.z., ktorý platí od 1.apríla 2025, prináša so sebou mnoho zmien. Jednou z nich je aj „fikcia súhlasu“. Čo to v praxi znamená a ako „fikciu súhlasu“ definuje zákon? S otázkou sme kontaktovali príslušný úrad.
Odpovedá Simona Parížeková, hovorkyňa Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky.
Čo je to fikcia súhlasu? Ako a kedy sa uplatňuje?
Výraz „fikcia súhlasu“, ako sa často objavuje v médiách, nie je v Stavebnom zákone č. 25/2025 Z. z. explicitne uvedený. Zákon však obsahuje opatrenia proti nečinnosti, ktoré možno považovať za takzvanú „fikciu súhlasu“. Konkrétne ide o § 21 ods. 9 a 12, § 22 ods. 5, § 24 ods. 2 – 4 a § 63 ods. 6 a 7. Týka sa najmä záväzného stanoviska dotknutého orgánu územného plánovania a dotknutého orgánu, záväzného vyjadrenia dotknutej právnickej osoby, overenia projektu ohlásenia stavby alebo stavebnej úpravy a doložky súladu k projektu stavby vydávanej dotknutým orgánom.
Stavebný zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2025. Prvé fikcie súhlasu preto mohli uplynúť tento mesiac. S ohľadom na uvedené nevieme poskytnúť konkrétne poznatky z praxe, a preto odporúčame obrátiť sa na dotknuté osoby respektíve orgány, ktorých sa fikcia súhlasu primárne týka.
Bližšie špecifikácie jednotlivých fikcií súhlasu:
Podľa § 21 ods. 9 je lehota na vydanie záväzného stanoviska k stavebnému zámeru orgánu územného plánovania a záväzného stanoviska dotknutého orgánu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 30 dní odo dňa doručenia žiadosti alebo pri zložitých stavbách 60 dní, o čom je dotknutý orgán povinný žiadateľa upovedomiť. Ak dotknutý orgán nevydá záväzné stanovisko podľa prvej vety, predpokladá sa, že nemá pripomienky ani požiadavky na obsah stavebného zámeru, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Projektant tieto skutočnosti uvedie v správe o prerokovaní stavebného zámeru. Tento odsek sa primerane vzťahuje aj na vydávanie záväzného stanoviska k projektu stavby na ohlásenie. Na vydávanie záväzného stanoviska orgánu územného plánovania sa zároveň vzťahuje aj osobitný predpis, ktorým je zákon č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní v znení neskorších predpisov, ktorý upravuje niektoré osobitosti vo vzťahu k lehotám, spôsobu preskúmavania a aj prípadnej nečinnosti.
Podľa § 22 ods. 5 ak žiadosť o vydanie záväzného vyjadrenia alebo obsah stavebného zámeru či ohlásenia stavby neobsahuje dostatočne presné podkladové požiadavky potrebné na vydanie záväzného vyjadrenia, dotknutá právnická osoba je povinná vyzvať žiadateľa na spresnenie žiadosti v určenej lehote, počas ktorej neplynie lehota na vydanie záväzného vyjadrenia. Lehota na vydanie záväzného vyjadrenia dotknutej právnickej osoby je 30 dní odo dňa doručenia žiadosti. Pri zložitých stavbách môže byť táto lehota najviac 60 dní. Ak dotknutá právnická osoba nevydá záväzné vyjadrenie v lehote podľa prvej vety, predpokladá sa, že nemá pripomienky ani žiadne oprávnené požiadavky na zapracovanie do projektu stavby.
Podľa § 24 ods. 2 – 4, ak si stavebník alebo ním poverený projektant vyžiada doložku súladu od dotknutých orgánov, ktoré si v záväznom stanovisku k stavebnému zámeru vyhradili posúdenie projektu stavby a uplatnili požiadavky na dopracovanie projektu stavby, dotknutý orgán je povinný vydať doložku súladu k projektu stavby v lehote 30 dní odo dňa doručenia žiadosti, pri zložitých stavbách v lehote 60 dní. Doložkou súladu dotknutý orgán overuje dodržanie požiadaviek zo záväzného stanoviska a rozhodnutia podľa osobitného predpisu v projekte stavby. Ak dotknutý orgán nevydá doložku súladu v lehote podľa odseku 2 tohto paragrafu, predpokladá sa, že požiadavky zo záväzného stanoviska k stavebnému zámeru sú splnené a že vydal súhlasnú doložku súladu. Uvedené sa primerane vzťahuje aj na doložku súladu k projektu stavby, ktorú vydáva dotknutá právnická osoba.
Podľa § 63 ods. 6 a 7, je správny orgán povinný vybaviť ohlásenie do 30 dní odo dňa doručenia ohlásenia overením projektu stavby na ohlásenie a vydaním overovacej doložky; projekt stavby na ohlásenie overí, len ak sú záväzné stanoviská súhlasné, inak ohlásenie vrátane príloh s uvedením dôvodu vráti žiadateľovi. Overenie projektu stavby na ohlásenie sa vykoná overovacou doložkou. Ak správny orgán neoverí projekt ohlásenej drobnej stavby alebo stavebnej úpravy v danej lehote, predpokladá sa, že overovaciu doložku vydal. Túto skutočnosť vyznačí v informačnom systéme.
Odpoveď z Úradu pre územné plánovanie a výstavbu je v pôvodnom znení bez úprav redakcie.
Aktualizované informácie k téme nájdete tu „Nový stavebný zákon“.