

V parlamente predložili novelu zákona EIA. Povoľovanie projektov obnoviteľných zdrojov energie by sa malo zjednodušiť


ilustračná foto: pixabay
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky predložilo (14.mája) do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).
Hlavným cieľom tejto legislatívnej úpravy je zefektívniť a zjednodušiť povoľovanie zámerov, ktoré majú dosah na životné prostredie, a zároveň zosúladiť environmentálne procesy so stavebným zákonom.
Predložili novelu zákona EIA
Novela zavádza nový pojem, zjednotené povoľovanie, a s ním spojený zjednotený proces konania, ktorý má zjednodušiť najmä povoľovanie projektov obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Podpora OZE ako nástroje urýchlenia povoľovania
Navrhovaná novela zákona EIA má ambíciu nielen zjednodušiť povoľovacie procesy, ale aj aktívne prispieť k ochrane životného prostredia a napĺňaniu klimatických cieľov. Ministerstvo životného prostredia v dôvodovej správe uvádza, že očakáva pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia, a to najmä prostredníctvom podpory rozvoja obnoviteľných zdrojov energie. Zároveň sa má zosúladiť legislatíva EIA so zákonom o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania a posilniť kompetencie štátnej správy v povoľovacích konaniach.
„Očakáva sa pozitívny vplyv návrhu zákona na životné prostredie, najmä na kvalitu ovzdušia, lebo sa nastavujú mechanizmy, ktorých cieľom je ďalej podporiť využívanie OZE, ako aj posilniť rozvoj výroby energie z OZE,“ uviedol rezort životného prostredia.
Kľúčovou novinkou je aj to, že vybrané OZE projekty, konkrétne veterné a solárne, budú počas povoľovania posudzované ako projekty vo verejnom záujme. Tento krok by mal uľahčiť schvaľovanie zámerov a znížiť počet prípadných obštrukcií zo strany verejnosti či dotknutých subjektov.
Zjednotené povoľovanie má zrýchliť procesy a znížiť byrokraciu
Jedným z kľúčových prvkov navrhovanej novely je zavedenie nového inštitútu zjednoteného povoľovania, ktorý má zásadne zefektívniť a zjednodušiť povoľovacie procesy. Zavádza sa nový typ konania, tzv. zjednotené konanie, ktoré zlúči doteraz samostatné procesy posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a povoľovania navrhovaných činností do jedného koordinovaného postupu.
Cieľom tejto úpravy je eliminovať duplicity, urýchliť administratívne konanie a zvýšiť transparentnosť. V tejto súvislosti novela zároveň ustanovuje Slovenskú inšpekciu životného prostredia ako špeciálny stavebný úrad pre účely povoľovania stavieb zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, s výnimkou hydroelektrární.
Táto zmena reflektuje potrebu osobitného prístupu k povoľovaciemu procesu pre OZE projekty, ktoré zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri energetickej transformácii Slovenska.
Novela čelí kritike pre obmedzenie práv verejnosti
Napriek deklarovanému cieľu zefektívniť povoľovacie procesy čelí návrh novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie ostrej kritike zo strany odborníkov aj verejnosti. Podľa bývalého štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Michala Kiču novela výrazne obmedzuje práva občanov zapojiť sa do rozhodovania o stavbách, ktoré môžu mať závažný dopad na životné prostredie v ich okolí. Verejnosť by už napríklad nemala možnosť vyjadriť sa v tzv. zisťovacom konaní, teda v procese, ktorý rozhoduje o potrebe vykonania úplného environmentálneho posúdenia.
Okrem toho novela podľa Kiču umožňuje obchádzať dôležité aspekty ochrany prírody, zmeny v tzv. prahových hodnotách by mohli viesť k tomu, že mnohé veľké projekty, ako napríklad rozsiahle lyžiarske strediská či väčšina malých vodných elektrární, by vôbec neprešli procesom EIA.
Kritici tiež upozorňujú na možné porušenie Aarhuského dohovoru a európskej legislatívy, čo by mohlo ohroziť čerpanie eurofondov a prostriedkov z Plánu obnovy. Upozorňujú pritom na historický precedens z roku 2010, keď musela vláda po podobných zmenách zákon narýchlo meniť späť, aby predišla zastaveniu finančných tokov z EÚ.