

Developerská spoločnosť Immocap: Projekt Istropolis s presahom na celú Bratislavu


foto: zdroj immocap.sk
Developerská spoločnosť Immocap predstavila vo štvrtok inovovanú podobu nového Istropolisu na Trnavskom mýte v bratislavskom Novom Meste, ktorý má vyrásť na mieste asanovaného pôvodného Domu odborárov, známeho ako Istropolis. Začiatok výstavby očakáva v lete. V súčasnosti má projekt právoplatné územné rozhodnutie.
Pre viaceré úpravy, ktorými projekt prešiel, čaká objekty kultúrno-spoločenskej haly a niektorých ďalších budov nový proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), začať by sa mal v najbližšom čase.
Projekt Istropolis s presahom na celú Bratislavu
„Od začiatku bolo naším cieľom zlepšiť kvalitu života nielen na Trnavskom mýte a v mestskej časti, ale realizovať projekt s presahom na celú Bratislavu. Naša vízia sa začne realizovať už toto leto. Istropolis prinesie nášmu mestu špičkový kultúrno-spoločenský priestor vhodný pre rôznorodé typy podujatí, kvalitné mestské bývanie, energeticky efektívne kancelárie a verejné priestranstvá,“ konštatuje riaditeľ spoločnosti Martin Šramko.
Budúcim srdcom Istropolisu má byť kultúrno-spoločenská hala s kapacitou 3000 ľudí, ktorá má vytvoriť zázemie pre organizáciu širokej škály podujatí. Hostiť by mohla koncerty, spoločenské akcie, konferencie a medzinárodné kongresy, ale aj firemné večierky, výstavy či mestské trhy.
Mix funkcií doplní bývanie, priestory na prácu a verejné priestranstvá. V rámci konceptu dostali konkrétnu podobu okrem haly aj štyri bytové domy prepojené zeleným mestským parkom a komunitným námestím s fontánou a tri administratívne budovy. Zmeny sa dočká aj Škultétyho ulica.
Vzhľadom na rozsah prác a veľkosť zóny bude realizácia projektu rozložená do viacerých fáz
V závislosti od stavebných povolení by sa ako prvé mali začať stavať dve kancelárske a jedna rezidenčná budova. Odhadovaný čas ich výstavby je odhadovaný na približne 2,5 roka.


„Našou snahou bolo predovšetkým priniesť na Trnavské mýto opäť život. Istropolis vnímame ako miesto stretnutí, ktoré chcete opakovane navštevovať, kde chcete tráviť čas. Zmena vnímania z prestupnej stanice na destináciu sa dá dosiahnuť len kvalitnou prácou s funkciami, v tesnom napojení na kvalitné verejné priestory,“ hovorí architekt z holandského architektonického štúdia KCAP Jeroen Dirckx.
Revolučný projekt
Projekt sa má zaradiť medzi revolučné projekty v strednej Európe z pohľadu kritérií ESG (Environmental – Social – Governance), ktoré kladú dôraz na udržateľnosť, spoločenskú zodpovednosť a transparentné riadenie. Novinkou pre Bratislavu má byť podľa developera centrálny energetický koncept využívajúci fyzikálne synergie: racionálny stavebno-fyzikálny návrh, moderné technológie a v neposlednom rade energetické prepojenie budov s optimalizáciou využívania energií.
Budova bývalého Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia
Slúžila ako zjazdový palác pre špičky komunistického režimu. Po roku 1989 bola majetkom odborov. Novomestská samospráva sa ju pred rokmi pokúšala odkúpiť, k dohode neprišlo. Odbory predali Istropolis súkromnému investorovi v roku 2017.

Istropolis a jeho hostória
Istropolis, známy ako Dom odborov a techniky, je významnou architektonickou a kultúrnou dominantou Bratislavy, ktorá sa nachádzala na Trnavskom mýte. Jeho história sa začína v 50. rokoch 20. storočia, kedy sa začal jeho ambiciózny projekt, ktorý trval celých 25 rokov.
Vznik a výstavba
Stavba Istropolisu bola iniciovaná v období socialistického Československa s cieľom vytvoriť reprezentatívne miesto pre odborové hnutie a kultúrne akcie. Architektonická súťaž na návrh budovy prebehla v roku 1956 a víťazmi sa stali architekti Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl. Prvá etapa výstavby sa skončila v roku 1967, kedy bola dokončená 16-podlažná organizačná budova. Nasledovali ďalšie etapy, vrátane Domu techniky (1971) a Domu detí a mládeže (1974), pričom samotný Istropolis bol dokončený až v roku 1981.
Budova bola navrhnutá tak, aby slúžila ako multifunkčný priestor pre kultúrne a politické podujatia. Veľká sála mohla pojať až 1300 návštevníkov a bola vybavená najmodernejšou technikou doby. Zaujímavosťou je, že obklad budovy bol z kubánskeho mramoru, ktorý daroval Fidel Castro.
Kultúrny a politický význam
Istropolis sa stal centrom kultúrneho života v Bratislave. Organizovali sa tu rôzne kultúrne podujatia, ako divadelné predstavenia, koncerty a výstavy. Avšak jeho význam presahoval rámec kultúry; bol aj dôležitým miestom pre politické zjazdy a stretnutia komunistickej strany. V tomto prostredí sa konali významné udalosti, ktoré formovali politický diskurz doby.
Úpadok a asanácia
Po páde komunizmu v roku 1989 začal Istropolis postupne chátrať. Mnohé z jeho priestorov prestali slúžiť verejnosti a budova sa stala symbolom úpadku niekdajšej slávy. Posledné kultúrne inštitúcie opustili priestor pred niekoľkými rokmi a Istropolis sa stal „domom duchov„.
V roku 2017 odkúpila budovu developerská spoločnosť Immocap s cieľom transformovať túto zanedbanú lokalitu na moderný polyfunkčný komplex. Po získaní potrebných povolení začali búracie práce s plánom na vybudovanie Nového Istropolisu, ktorý má zahŕňať obytné priestory, administratívne budovy a kultúrno-spoločenské centrum.
Zaujímavosti
- Istropolis bol pomenovaný podľa starovekého gréckeho názvu Bratislavy, čo symbolizuje jeho historický význam.
- Budova bola počas svojej existencie svedkom mnohých historických udalostí a zmien v slovenskej spoločnosti.
- Architektúra Istropolisu je príkladom brutalistického štýlu, ktorý bol populárny v druhej polovici 20. storočia.
Dnes je Istropolis nielen symbolom minulosti Bratislavy, ale aj miestom pre budúce kultúrne aktivity a rozvoj mestského života. Jeho história odráža zložitosti politických zmien a sociálneho vývoja v regióne.
zdroj: TASR / úprava redakcia