Stavebníctvu sa v roku 2024 nedarilo. Medziročne kleslo o 5 %

Stavebníctvu sa v roku 2024 nedarilo. Medziročne kleslo o 5 % Stavebníctvu sa v roku 2024 nedarilo. Medziročne kleslo o 5 %
ilustračná foto: zdroj pixabay

Minuloročné štatistiky hovoria jasne. Stavebníctvu sa posledné dva mesiace síce darilo a zvýšilo svoj výkon, no aj napriek tomu v porovnaní s rokom 2023 zaznamenalo pokles v hodnote 5 %. Dôvodov, prečo sa tak stalo, bolo hneď niekoľko.

Tým najväčším bol podľa Štatistického úradu SR dvojciferný medziročný pokles prác na inžinierskych stavbách.

Silný december 2024

December bol pre stavebníctvo druhým najsilnejším mesiacom roka 2024. Produkcia dosiahla 752,7 milióna eur, čo znamenalo medziročný rast v hodnote 4,3 %. O niečo lepšie výsledky sme zaznamenali v novembri 2024, kedy produkcia dosiahla 827,5 milióna eur.

Článok pokračuje pod reklamou nabytok a byvanie Nitra 2025
Reklama

V decembri dominovala predovšetkým domáca nová výstavba, ktorá bola medziročne vyššia o 12 %. Na druhej strane, domáce opravy a údržba boli na tom presne naopak. V decembri 2024 sa ich objem znížil o približne 15 %.

Medziročne rástla aj výstavba budov, ktorá sa zvýšila o 7,7 %. Naopak práce na inžinierskych stavbách, do ktorých Štatistický úrad SR zahŕňa aj výstavbu diaľnic, spadli o 2,4 %.

Plusový výsledok mali len tri mesiace

Okrem decembra a novembra bol v rámci stavebnej produkcie medziročne v pluse len jeden mesiac, a to apríl s hodnotou 9 %. Ostatné mesiace boli hlboko pod nulou. Najhorší prepad zaznamenal september (-17,5 %), august (-11,5 %) a január (-10,5 %). Ďalšie mesiace sa držali na hodnote od -1,3 % do -9,4 %.

Oblasť domácich opráv a údržby bola v pluse počas piatich mesiacov roka 2024:

  • január (0,9 %),
  • február (0,5 %),
  • apríl (8,2 %),
  • máj (0,9 %),
  • júl (4,8 %).

Najvýraznejší pokles nastal v júni (-15,4 %), decembri (-14,9 %) a v septembri (-12,8 %).

Štatistický úrad SR okrem toho sleduje aj oblasť novej výstavby, rekonštrukcie a modernizácie, ktorá mala pozitívnu medziročnú zmenu len v apríli (8,1 %) a decembri (12,2 %). Počas iných mesiacov bola v mínuse, pričom najhorším bol september (-15,5 %).

Celoročný prepad

Množstvo práce, ktoré vyprodukoval sektor stavebníctva, bolo po očistení od inflácie, v hodnote približne 7,5 miliardy eur. To je o 5 % menej v porovnaní s rokom 2023. Trend poklesu pokračuje už druhý rok. V roku 2023 sme však zaznamenali len mierne medziročné zníženie, a to o 0,2 %.

Dôvodov poklesu je hneď niekoľko. Štatistický úrad SR uvádza ako najvýraznejší faktor dvojciferný pokles prác na inžinierskych stavbách. Následne je však potrebné brať do úvahy aj neustále sa zvyšujúce ceny stavebných materiálov, drahé úvery a nedostatočné čerpanie eurofondov.

Predpoveď na ďalšie obdobia nevyzerá pozitívne

Mnohí odborníci nevidia budúcnosť stavebného sektora príliš pozitívne. Kombinácia drahých úverov a vysokej inflácie podľa nich spôsobí, že minimálne tento a budúci rok bude pokračovať trend poklesu. Na návrat k predpandemickej úrovni si preto budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Pomôcť by mohli eurofondy

Slovensko v roku 2024 začalo čerpať financie z nového balíka, kvôli čomu bolo v prvých mesiacoch výrazne menej zákaziek a tým aj práce. Sektor stavebníctva má však pred sebou ešte ďalšie eurofondové výzvy, ktoré by ho mohli v nasledujúcich mesiacoch oživiť.

Je ale potrebné povedať, že rozbehnutie takýchto výziev nie je jednoduché a môže nakoniec trvať oveľa dlhšie ako sa predpokladalo.

Čitajte aj:  Nová celoeurópska investičná platforma pre dostupné a udržateľné bývanie môže združiť okolo 10 miliárd eur

Nový trend – ESG

Oblasť stavebníctva bude v nasledujúce obdobie výrazne ovplyvnená aj tzv. ESG. Táto skratka skrýva tri anglické výrazy – environmental, social and corporate governance. Ide o moderné štandardy, ktoré si začína osvojovať čoraz viac zahraničných aj slovenských firiem.

Pre lepšie pochopenie vysvetlíme jednotlivé oblasti v praxi:

  • Environmental – čiže environmentálne štandardy. Ich hlavnou úlohou je znížiť dopad firiem na životné prostredie. Týka sa úplne všetkého, čo daná spoločnosť robí – od rôznych opatrení určených na ochranu životného prostredia, až po investície do obnoviteľných zdrojov energie.
  • Social – ide o sociálne štandardy alebo aspekty, ako sú vzťahy so zamestnancami, zákazníkmi, komunitami a dodávateľmi, etické pracovné podmienky, diverzita, rovnosť pohlaví či ochrana ľudských práv a transparentnosť voči zákazníkom.
  • Corporate governance – v slovenčine sa tento bod označuje aj ako riadenie spoločnosti. Spadá sem etické riadenie firmy, boj proti korupcii, správna firemná kultúra, dodržiavanie regulačných predpisov a podobne.

Na ESG začína myslieť čoraz viac slovenských firiem. A to nielen stavebných, ale aj tých, ktoré pôsobia v iných oblastiach. Tie majú kvôli prísnejším reguláciám prichádzajúcim z Európskej únie záujem o budovy s ekologickou certifikáciou, ktoré majú nižšiu uhlíkovú stopu a vedia efektívnejšie využívať vodu či energie. Spoločnostiam tak pomáhajú oveľa jednoduchšie dodržiavať stanovené štandardy ESG.

Predchádzajúci článok
Projekt nový Istropolis: developer Immocap a mesto Bratislava podpísali memorandum

Projekt nový Istropolis: developer Immocap a mesto Bratislava podpísali memorandum

Nasledujúci článok
Slovensko: Objemy investícií do nehnuteľností v roku 2024 dosiahli 537 miliónov eur

Slovensko: Objemy investícií do nehnuteľností v roku 2024 dosiahli 537 miliónov eur