Prieskum: Kúpu nového bytu alebo domu plánuje 22,6 % obyvateľov Slovenska

Kúpu nového bytu alebo domu plánuje 22,6 % obyvateľov Slovenska Kúpu nového bytu alebo domu plánuje 22,6 % obyvateľov Slovenska
ilustračná foto: zdroj Pexels

Kúpu nového bytu či domu plánuje počas najbližších piatich rokov 22,6 % obyvateľov Slovenska. Ide najmä o mladých ľudí a obyvateľov Bratislavského, Banskobystrického a Trenčianskeho kraja.

Uviedla to v piatok analytička Wood & Company Eva Sadovská na základe prieskumu spoločnosti Ipsos, na ktorom sa zúčastnilo 1003 respondentov.

Kúpu nového bytu alebo domu plánuje 22,6 % obyvateľov Slovenska

V roku 2023 bývalo vo vlastnej nehnuteľnosti až 93,6 % Slovákov a Sloveniek. Po Rumunsku, s podielom 95,6 %, je to druhý najvyšší podiel v EÚ. Podiel Slovákov žijúcich vo svojej nehnuteľnosti dlhodobo osciloval okolo úrovne 90 %, avšak od roku 2020 zaznamenal relatívne dynamický nárast na aktuálnych takmer 94 %. Dáta tak poukazujú na rastúci záujem Slovákov o vlastné bývanie a o kúpu nehnuteľnosti,“ uviedla Sadovská.

Článok pokračuje pod reklamou nabytok a byvanie Nitra 2025
Reklama

Prieskum ukázal, že počas najbližších piatich rokov plánuje kúpu nehnuteľnosti 22,6 % obyvateľov Slovenska

Ide najmä o byty s podielom 10,1 % a domy s deviatimi percentami. Stavať dom plánuje 2,3 % opýtaných, zaobstarať si rekreačnú chalupu alebo chatu 1,2 % respondentov. Nové bývanie plánujú viac muži (24,8 %) ako ženy (20,7 %).

Záujem o nové bývanie s rastúcim vekom podľa prieskumu klesá

Vo vekovej kategórii 18 až 24 rokov si plánuje zaobstarať nové bývanie 52,2 % opýtaných, pričom ide prevažne o byty. Vysoký záujem uviedli aj respondenti vo veku 25 až 34 rokov, a to s podielom 48,2 %. V tomto prípade sú plány zamerané prevažne na kúpu domov, nasledované kúpou bytov. Najväčší záujem vykázali obyvatelia Bratislavského, Banskobystrického a Trenčianskeho kraja s podielmi 39,5 %, 25,9 % a 22 %.

Čitajte aj:  Ceny domov v Británii vo februári nečakane klesli. Tlak na ceny domov zvýšili blížiace sa zmeny v dani z nehnuteľnosti

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že v rámci rozhodujúcich kritérií dominuje cena nehnuteľnosti, ktorú uviedlo 47,4 % opýtaných. Nasleduje lokalita a poloha s podielom 33,3 %. Ďalšími dôležitými faktormi sú výška vlastných úspor (12,7 % ), energetická náročnosť (11,7 %), ale aj súkromie či dostupnosť služieb, zhodne s podielmi 10,3 %.

zdroj: TASR

Predchádzajúci článok
súťaž Drevostavba roka 2024: Budúcnosť bývania je prírodná a štýlová!

Drevostavba roka 2024: Budúcnosť bývania je prírodná a štýlová!

Nasledujúci článok
Nový stavebný zákon už podpísal aj Prezident. Čo to znamená v praxi?

Nový stavebný zákon už podpísal aj Prezident. Čo to znamená v praxi?