

Aké typy zelených striech existujú a aké sú ich najväčšie výhody?


ilustračná foto: Unsplash
Zelené strechy sú jedným z najnovších trendov, pre ktorý sa rozhoduje čoraz viac domácností. Niet sa však ani čomu čudovať. Vyzerajú nadčasovo, sú ekologické a vedia minimalizovať prehrievanie budovy. Zvažujete, že by ste do nich investovali? Ešte predtým by ste mali zistiť, akými ďalšími výhodami vás potešia a aké výzvy sa s nimi spájajú.
Čo sa považuje za zelenú strechu?
Zelená strecha je typ strechy, ktorý je pokrytý vegetáciou. Ide o moderné riešenie, s ktorým sa dnes stretnete na čoraz častejšej báze. Väčšina domácností ho volí najmä kvôli nadčasovému vzhľadu, no okrem neho má aj ďalšie funkcie. Medzi ne sa radí ochladzovanie budovy počas horúcich letných mesiacov.
Strechy bývajú v lete rozpálené, čo často vedie k nepríjemnému prehrievaniu interiéru a nutnosti používať klimatizáciu. Zelená vrstva však proti tomuto problému efektívne bojuje, pretože funguje ako izolácia a zabraňuje prenikaniu tepla dovnútra.
Zelená strecha ale nemá výhody len v lete. Budovu izoluje aj počas zimy, kedy v nej udržiava teplo, vďaka čomu výrazne znižuje energetické náklady na vykurovanie.
Typy zelených striech
Zelené strechy sa delia na dva základné typy, ktorými sú:
- Extenzívne strechy – ide o najlacnejšie riešenie, ktoré môžete zvoliť. Slúži predovšetkým na skrášlenie nehnuteľnosti a jej ochladenie. Nedá sa aktívne používať. To znamená, že na streche nemôžete oddychovať, pracovať alebo nejako inak tráviť čas. Okrem výhodnej ceny poteší aj tým, že je v porovnaní s intenzívnymi strechami ľahká, takže sa dá vytvoriť na väčšine budov.
- Intenzívne strechy – sú presným opakom extenzívnych. To znamená, že sú finančne náročnejšie a oveľa ťažšie, takže sa nedajú vytvoriť úplne na každej nehnuteľnosti. Zároveň treba myslieť aj na to, že spolu so suchomilnými rastlinami sa tu dajú pestovať aj rôzne druhy kvetov, kríkov či dokonca stromov, preto je starostlivosť o takúto strechu komplikovanejšia. Na druhej strane jej veľkým plusom je to, že si na nej môžete vytvoriť svoju vlastnú oázu pokoja, kde budete tráviť voľný čas.
Ďalej sa môžete stretnúť ešte s delením na základe sklonu strechy:
- Ploché strechy – zaraďujú sa sem všetky strechy, ktoré nemajú sklon v hodnote viac ako 5°. Tým, že nie sú šikmé alebo strmé, je uchytenie zelene oveľa jednoduchšie. Na druhej strane, aby správne fungovali a neboli s nimi žiadne problémy, pri ich tvorbe je nutné myslieť na dôkladné a prepracované odvodnenie. Plusom zelených vrstiev na plochých strechách je to, že ich chránia pred rôznymi externými vplyvmi, čím predlžujú ich životnosť.
- Šikmé strechy – majú sklon od 5° do 40°. Ide o tradičné zelené strechy, s ktorými sa stretnete pri mnohých rodinných domoch či firemných budovách. Tie, ktoré majú sklon do 20° zvyčajne nevyžadujú špeciálnu ochranu proti zosuvu.
- Strmé strechy – od šikmých sa odlišujú tým, že ich sklon začína na 40°, pričom môže dosahovať až 90°.Takéto strechy potrebujú špeciálnu konštrukciu, ktorá na nich zeleň dobre udrží a zaistí, že sa ani počas horšieho počasia (napr. intenzívne dažde) nezosunie dolu.
Hlavné výhody zelených striech
Zelené strechy majú veľa výhod. Medzi tie hlavné patria:
Moderný výzor
Zelené strechy vyzerajú veľmi dobre a domu či firemnej budove dodávajú originálny vzhľad, ktorým sa ľahko odlíši od tých ostatných. Veľkým plusom je tiež to, že zelená vrstva je nadčasová. Nejde teda len o krátkodobý trend, ktorý by vyšiel po pár mesiacoch z módy a pôsobil by zastaralo.
Zlepšenie kvality ovzdušia
Rastliny, ktoré sa nachádzajú na streche, vedia filtrovať prach a škodlivé látky v ovzduší. Zároveň tiež dokážu produkovať kyslík a znižovať koncentráciu oxidu uhličitého, čo je veľkým plusom hlavne v mestskom prostredí, kde je zelene vo všeobecnosti menej.
Podpora biodiverzity a zlepšenie klímy
Zelená strecha plná kríkov, rastlín, stromov a kvetov poskytuje útočisko pre všetok hmyz, vtáky a rôzne iné živočíchy. Zároveň vie ochladiť okolie a zvýšiť vlhkosť vzduchu, čím zmierňuje prehrievanie niektorých mestských oblastí.
Ochrana pred slnečným žiarením
Strechy domov môžu počas tých najteplejších dní dosahovať aj viac ako 70 °C. To je dôvod, prečo je interiér príliš prehriaty a na to, aby sa v ňom dalo bežne fungovať, je potrebné ochladiť ho klimatizáciou.
Dobrou správou je, že zeleň vie znížiť teplotu strechy na 25 až 35 °C, čo je dobré nielen pre samotný materiál strešnej krytiny, ale aj pre vašu peňaženku. Chladenie jednotlivých miestností totižto nebude tak náročné.
Zníženie hluku
Tento benefit oceníte najmä vtedy, keď žijete v rušnom meste. Zelené strechy vytvárajú izolačnú vrstvu, ktorá dovnútra nepustí ako teplo, tak ani príliš veľký hluk z okolia. V priestore tak môžete bez akýchkoľvek problémov pracovať, spať alebo oddychovať.
Majú zelené strechy nejaké nevýhody?
Zelené strechy majú aj niekoľko mínusov, ktoré sa týkajú najmä údržby. Aj tie najmenej náročné extenzívne strechy si vyžadujú pravidelnú kontrolu a aspoň minimálnu starostlivosť, na ktorú nemusí mať úplne každý čas.
A následne sú menším mínusom aj určité náklady – ako počiatočné, tak aj tie, ktoré sa spájajú s údržbou.