

Bývanie v podkroví má jedinečné čaro – spoznajte jeho výhody


ilustračná foto: pixabay
V súčasnosti síce neutícha trend výstavby moderných, jednopodlažných bungalovov, no aj napriek tomu má bývanie v podkroví stále veľa fanúšikov. A niet sa čomu diviť, keďže život pod šikmou strechou poskytuje svojim obyvateľom množstvo benefitov.
Bývanie v podkroví je aj o zážitkoch
Podkrovné priestory v sebe ukrývajú jedinečné čaro. Zatiaľ, čo v niekom vyvolávajú nostalgické pocity a „návraty do minulosti“, iní sa vďaka šikminám v interiéri presúvajú svojou mysľou do útulných chatiek a dreveníc. Bývanie v podkroví je kvôli svojej atraktivite zaujímavé nielen pre mladých ľudí túžiacich po štýlovom domove, ale taktiež pre všetkých, ktorí si radi vychutnávajú dostatok prirodzeného svetla s nádhernými výhľadmi.
Dostatok prirodzeného svetla v interiéri
Zásluhou strešných okien alebo strešných balkónov zabezpečíte vašim podkrovným miestnostiam dostatok prirodzeného svetla, ktoré je nevyhnutné pre zdravé bývanie. Pri realizácii podkrovia môžete ťažiť z moderných technológií a inteligentných riešení. V rámci strešných okien sa núkajú automatické ovládania či praktické tieniace techniky, pri strešných balkónoch zas inovatívne výsuvné mechanizmy.
Podkrovné bývanie = nádherné výhľady široko-ďaleko
Spomínané strešné okná či balkóny so sebou nenesú len praktické benefity, ale taktiež „pôžitok pre oko“. Ak je vaše bývanie situované v príjemnom prírodnom prostredí, z podkrovných priestorov si môžete doslova vychutnávať nádherné výhľady široko-ďaleko.
Myslite však na to, že okná v podkroví musia byť osadené v optimálnej výške. Kým spodná hrana nemôže byť viac ako 100 cm nad úrovňou podlahy, vrchnú hranu sa odporúča neinštalovať nižšie ako 180 – 190 cm od podlahy.

Menšie náklady na vykurovanie
Faktom je, že investícia do zateplenia sa vám môže veľmi rýchlo vrátiť. A ak ho zrealizujete kvalitne práve v podkroví, náklady na vykurovanie budú minimálne. Dokonca, budú nižšie ako pri miestnostiach s rovnakou úžitkovou plochou na prízemí. Šikminy totiž zmenšujú objem izieb a tým pádom aj ich nároky na vykurovanie.
Široká využiteľnosť priestorov
Výhody bývania v podkroví spočívajú aj v širokej využiteľnosti priestorov. Miesto na poschodí dokážete premeniť na oddelenú nočnú zónu, detské izby alebo samostatnú bytovú jednotku. Dokonca, podkrovia sa zvyknú využívať aj na hosťovské izby, pracovne, telocvične alebo ateliéry. Fantázii sa v tomto prípade skutočne medze nekladú.
Šetrnosť životného prostredia aj financií
Vzhľadom na to, že pri zariaďovaní podkrovia nemusíte zastavať ďalšiu plochu, prirodzene šetríte poľnohospodársku pôdu a životné prostredie. Popritom maximalizujete úžitkovú plochu vašej domácnosti bez toho, aby ste si ukrajovali z dvora či záhrady. A aby toho nebolo málo, nemusíte riešiť a realizovať prípojky, čo vám ušetrí nielen kopu času, ale tiež financií.
Pozornosť treba upriamiť aj na nevýhody bývania v podkroví
Je potrebné spomenúť aj na chyby, že ak sa niektoré stavebné práce a postupy podcenia – bývanie v podkroví môže byť veľký problém s fatálnymi následkami. Čomu sa vyvarovať a na čo si treba dať pozor? Tu sú 3 najčastejšie nedostatky, ktoré sa vyskytujú:
- Prehrievanie v lete a tepelné straty v zime: Veľké presklené plochy môžu spôsobiť prehrievanie v lete a tepelné straty v zime. Taktiež nevhodný výber izolačných materiálov do stien, či strechy alebo ich nesprávna aplikácia, absencia fólie.
- Šikmé steny a obmedzený priestor: Šikmé steny môžu obmedziť využitie priestoru a vyžadujú nábytok na mieru, čo môže byť nákladné. Odporúča sa vyrobiť nábytok, ktorý bude multifunkčný.
- Kondenzácia vody na strešných oknách: Strešné okná sú veľké riziko. Ich správna montáž a izolácia je veľmi dôležitá. Nedostatky a montážne chyby sa prejavia najmä v zimných mesiacoch, kedy začneme pozorovať vlhkosť v okolí okien, kondenz na skle a časom aj plesne.
Tip na záver: Ako naložiť so šikminami v podkroví?
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že výhody bývania v podkroví spočívajú aj v šikminách na druhom podlaží? Môžete ich totiž efektívne využiť na vstavané skrine, alebo pod ne situovať napríklad postele či písacie stolíky. Jednoducho, dokážete s nimi naložiť tak, aby ste zachovali optickú vzdušnosť a veľkosť priestoru. Pri realizácii či rekonštrukcii takýchto priestorov nemôžeme zabudnúť a podceniť výber a montáž izolačných materiálov.