

Trendy v interiérovom dizajne 2025 podľa dizajnérky Beáty Kozáčkovej: Nenápadný luxus, praktické riešenia a návrat klasiky


ilustračná foto: @Beáta Kozáčková
Hoci sa interiérový dizajn neustále vyvíja pod vplyvom nových technológií, udržateľných riešení a meniacich sa potrieb spoločnosti, jeho podstata ostáva rovnaká: vytvoriť harmonické prostredie, v ktorom sa cítime skutočne doma. Každý detail – od farieb stien až po materiály, ktorých sa denne dotýkame – formuje atmosféru nášho domova.
O tom, ako si v roku 2025 zariadiť vysnívané bývanie tak, aby bolo praktické, funkčné a zároveň odrážalo moderné trendy a nadčasovú eleganciu, sme sa rozprávali s interiérovou dizajnérkou Beátou Kozáčkovou. Pod rovnomenným štúdiom vytvára premyslené, harmonické a nadčasové interiéry, zamerané predovšetkým na rodiny, ktoré si budujú svoj prvý domov.
Trendy v interiérovom dizajne 2025 podľa dizajnérky Beáty Kozáčkovej
„Práci interiérovej dizajnérky sa venujem už 10 rokov. Hoci som pôvodne vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor obchodné podnikanie, rýchlo som si uvedomila, že toto nie je oblasť, ktorou sa chcem v živote uberať. Po pár rokoch v obchodných kruhoch som sa rozhodla vrátiť do školských lavíc a prihlásila sa na dvojročné akreditované štúdium interiérového dizajnu. Neskôr som však absolvovala aj množstvo odborných kurzov a školení u nás aj v zahraničí a vzdelávam sa prakticky neustále,“ hovorí pre Stavebný magazín a dodáva, že aktuálne sa do interiérového dizajnu vracia množstvo trendov z minulosti.
„Tak ako sa nám do módy vrátili zvonové rifle, v interiéroch opäť sledujeme návrat niektorých prvkov z minulosti. Medzi ne patria jedálenské rohové lavice či rovné lavice v kombinácii s jedálenskými stoličkami,“ vysvetľuje. Toto riešenie je obľúbené najmä v menších priestoroch, kde pomáha efektívne šetriť miesto a zároveň vytvára príjemné a útulné prostredie.
V oblasti high-tech dizajnu je podľa nej stále populárnejšie elegantné skrývanie technologických doplnkov – od zabudovaných televízorov cez integrované reproduktory až po ďalšie moderné vychytávky, ktoré sú vkusne ukryté v nábytku. Zabudnúť však nemožno ani na vintage doplnky, ktoré do interiérov vnášajú jedinečný charakter a príbeh, čím vzniká harmonická kombinácia starého s novým.
„Každý interiér je zrkadlom osobného príbehu klienta. K jeho životnému nastaveniu a preferenciám pristupujem vždy individuálne, s maximálnym dôrazom na jeho konkrétne požiadavky. Tie sa líšia u každého, preto ide o úzku spoluprácu, v rámci ktorej je nevyhnutná dôvera klienta v odborný prístup. Moja úloha je pozorne počúvať a dokonale pochopiť jeho víziu, aby bol výsledný interiér v súlade s jeho potrebami a predstavami.“
V inšpirujúcom rozhovore nám dizajnérka prezradila aj to, ktorým doplnkom sa tento rok určite vyhnúť, aké najčastejšie chyby robíme pri zariaďovaní interiéru, s akou farebnou paletou budete trendy a či sú biele kuchyne stále v hre.



Na scéne interiérového dizajnu ste už viac ako desať rokov. Ako by ste opísali svoj rukopis?
Ja sama nemám rada farby, takže mojím rukopisom určite nie sú netradičné farebné kombinácie v interiéroch – hoci keď ich vidím, často si poviem „wow.“ Paradoxne milujem prácu francúzskej interiérovej dizajnérky Laury Gonzalez, ktorej tvorba je ako umelecké dielo plné farieb a vzorov, ktoré spolu nádherne ladia. No osobne by som v takom interiéri dlhodobo nedokázala fungovať. Preto sú moje návrhy prevažne vo svetlých a zemitých tónoch, v kombinácii s drevom a vždy prispôsobené slovenským podmienkam.
Inšpiráciu nachádzam všade – ako každý interiérový dizajnér.
Každý rok sa konajú významné podujatia, ktoré sledujem, ako napríklad slávne Salone del Mobile v Miláne, veľtrh Maison & Objet v Paríži, Cersaie v Bologni a mnoho ďalších, vrátane tých na Slovensku a v Česku.
Nevyhnutnou súčasťou mojej práce je však aj neustále vzdelávanie a mojím cieľom je neustále sa zlepšťovať. Ja viem, že to možno znie ako klišé, ale napriek rokom štúdia sa aj my dizajnéri stretávame s neustálymi výzvami. Vezmime si, že tu máme AI, ktoré je pre mnohých z nás nová a ja toto inovatívne obdobie nechcem „prespať.“ Takže okrem sledovania trendov či množstva noviniek v oblastti interiérového dizajnu, je práca interiérového dizajnéra náročná aj z pohľadu využívania rôznych softvérov a to si tiež vyžaduje čas na neustále zdokonaľovanie.

Ako prebieha realizácia interiéru od úvodnej konzultácie až po finálne odovzdanie priestoru? Aké kľúčové faktory pri tomto procese zohrávajú úlohu? Predpokladám, že okrem estetického dizajnu musíte brať do úvahy aj množstvo technických aspektov.
Ideálny priebeh realizácie by mal vyzerať tak, že vás klient osloví ešte vo fáze projektu na papieri, či už rodinného domu, alebo bytu. Vtedy je to najideálnejší čas, kedy vieme s interiérom pracovať najefektívnejšie, bez obmedzení a máme dostatok času. Ale realita je taká, že vás klienti oslovia už keď je domček postavený, alebo byt v štandarde zariadený. Vtedy je potrebné pracovať rýchlo, pretože vás tlačí čas a klienti sa chcú čím skôr nasťahovať. Nie je tam veľký priestor na zmeny, ktoré by interiéru „prospeli“ z pohľadu dispozície. Väčšinou sa musíme držať už existujúcej elektroinštalácie a vodoinštalácie, čo je častokrát škoda, lebo mnohé interiéry majú veľký potenciál, ale klienti už nie sú ochotní investovať extra náklady na dodatočné zmeny.
Časový priebeh je od prípadu k prípadu rôzny, ale ak by som to mala zhrnúť jednoducho, väčšinou ma oslovia klienti, ktorým sa moja práca páči. Chcem tým poradiť čitateľom, aby si nehľadali interiérových dizajnérov podľa lokality, ale aby si prezreli ich prácu a oslovili presne tých, ktorých portfólio je im najbližšie. Vtedy je spolupráca takmer ideálna a nedochádza k nedorozumeniam, ako napríklad v prípade klientky, ktorá chce navrhnúť rustikálnu kuchyňu na chalupe. Prvé stretnutie s klientmi je hlavne o oboznámení sa s navrhovaným priestorom a určitou predstavou klientov, kde zohľadňujem všetky ich potreby a želania.
Následne im pripravím 2–3 dispozičné návrhy, z ktorých si jeden vyberú, a ten ešte dopracujeme do detailov, či už technických, materiálových alebo farebných. Ak sú klienti spokojní, pripravím im realizačné výkresy a podľa dostupnosti realizačných firiem sa môže s realizáciou začať. V mojom prípade si klienti hľadajú vlastné realizačné firmy, zatiaľ sa mi to takto osvedčilo a dobre nám to spoločne funguje.


Rok 2025 prináša množstvo nových trendov v interiérovom dizajne. Ktoré prvky, považujete za najpopulárnejšie a najvýraznejšie?
Nový rok síce priniesol nové trendy v bývaní, ale v porovnaní s minulým rokom nedošlo k výrazným odchýlkam. Interiérom stále dominujú zemité farby a organické tvary nábytku. Na ústupe je šedá, zatiaľ čo dominuje béžová, no zároveň by som nepovedala, že šedej úplne odzvonilo. Pre mňa je šedá farba výborným nástrojom na prepojenie iných jednotlivých farieb, pretože sa výborne kombinuje s takmer s každou farbou či odtieňom. Šedú teda budeme v interiéroch vídavať aj naďalej, bez ohľadu na to, či je práve trendová, alebo nie.
Farbou roka 2025 je Mocha Mousse 17-1230, ktorú vyhlásila spoločnosť PANTONE, takže milovníci hnedej si prídu na svoje. Ja osobne však hnedú veľmi nepreferujem a treba si uvedomiť, že vyhlásenie farby roka neznamená, že teraz musíme prekopať celý náš interiér. Navyše, náš trh interiérové dizajnu nereaguje tak flexibilne, takže u nás sa “trendy” farby objavia až o niekoľko rokov. Mocha Mousse k nám teda dorazí oveľa neskôr.
Medzi trendovými farbami však stále dominujú odtiene modrej, ale v bohatších a sýtejších tónoch. Červená stále ostáva na výslní, ale skôr v tmavších odtieňoch, ako je karmínovo červená, alebo takzvaná oxblood, čo je tmavý odtieň červenej. Zabudnúť nemožno ani na black cherry, alebo burgundy. Tú sme zaznamenali aj v módnom priemysle, kde sa na jeseň 2024 s farbou burgundy doslova roztrhlo vrece.
Pri kombinácii farieb v interiéri dominuje aj takzvané vrstvenie jednej, alebo dvoch farieb. Napríklad použitie červenej v jej rôznych odtieňoch na viacerých miestach v danej miestnosti.
Čo sa týka odtieňov dreva, na výslnie prichádzajú tmavšie odtiene. Dovolím si poznamenať, že tmavé interiéry sú vhodné do väčších priestorov. Ak máte malometrážny byt a preženiete to s tmavou farbou, interiér bude pôsobiť opticky ešte menší. Ak teda tmavé drevo, tak určite v menšej miere a v kombinácii so svetlými odtieňmi.
Ja osobne som ale zaznamenala najväčšie zmeny v oblasti kuchýň.


V čom konkrétne?
Práve v kuchyniach pozorujeme ústup bielej, ktorú nahradili béžové odtiene alebo odtieň „greige“, čo je kombinácia béžovej a šedej. Okrem toho stále pretrváva trend s úchytkami, takže už nemáme všetko bezúchytkové, ale ide o kombináciu nábytku, kde sú úchytky umiestnené napríklad v spodnej časti, zatiaľ čo horná časť je bezúchytková.
Na čielkach sa objavuje aj frézovanie, ktoré mnohým môže pripomínať klasiku jednej nemenovanej švédskej nábytkárskej firmy. No aj tento trend prináša rok 2025. Horné skrinky nahrádzajú bloky skriniek – rôzne kockaté a obdĺžnikové bloky, prevažne presklené a podsvietené. To však v našich podmienkach nie je úplne praktické, pretože naše kuchyne nie sú až také veľké, a využiť priestor na niečo presklené, kde môžete vystavovať len „výstavné kusy“, sa môže zdať trochu nepraktické. Vizuálne to však pôsobí veľmi efektne.

Ak sa nemýlim, veľkou témou sú tento rok aj stropy.
Presne tak. Stropy sú považované za ďalšiu stenu, takže ani tie sa tento rok nevyhnú tapetovaniu ani maľovaniu v rovnakej farbe ako skutočné steny. Dovolím si však predvídať a narovinu poviem, že podľa môjho názoru sa tento trend v našich končinách veľmi neosvedčí. Možno v jemnejšej podobe, v porovnaní s inými krajinami.
Existuje niečo, čomu by sme sa mali v interiérovom dizajne naopak úplne vyhnúť?
Dovolím si spomenúť jeden prvok, ktorý sa dosť často vyskytuje v celebritných interiéroch. Už je bohužiaľ out vystavovanie rôznych doplnkov a nábytku, kde na vás doslova kričia logá známych renomovaných značiek. Nahrádza to totiž celkom jemnejšia a nenápadnejšia estetika znám ako quiet luxury, čo znamená, že interiéry zachovávajú svoju kvalitu a punc luxusu, ale v takej elegantnejšej forme. Veľmi mi to pripomína francúzsku módu – jednoduchú, minimalistickú, kvalitnú a značkovú, ale veľmi sofistikovane navrhnutú.
Ekologický prístup sa stáva čoraz dôležitejšou súčasťou dizajnu. Aké materiály a riešenia odporúčate klientom, ktorí túžia po udržateľnom bývaní?
Udržateľnosť je úzko spätá s vedomosťou o pôvode materiálu. Máloktorý spotrebiteľ si tieto informácie preveruje a častokrát ho ani nezaujímajú. Výrobcovia nábytku a ich dodávatelia jednotlivých komponentov už na udržateľnosti pracujú niekoľko rokov. Na trhu máme značky, o ktorých vieme, že sa snažia ísť ruka v ruke s udržateľnosťou. Mnohé materiály sa recyklujú a existuje mnoho doplnkov, ktoré vznikli práve z takejto upcyklácie. Ja osobne si vyberám práve týchto výrobcov a dodávateľov, no ukotvenie tohto trendu v našich pomeroch ešte chvíľu potrvá, keďže je to spojené s vyššou obstarávacou cenou.
Prírodné materiály tu vždy boli a sú rozhodne nadčasovým trendom. Treba však počítať aj s ich nevýhodami a tie sú spojené aj so zvýšenou údržbou či oveľa vyššou cenou. Vždy to samozrejme závisí od individuálnych preferencií klienta.
Je samozrejme krásne mať drevenú podlahu, alebo mramorovú pracovnú dosku, ale ak máte malé deti, prípadne ste dynamická mladá rodina, ľahko sa môže stať, že sa stanete otrokom týchto prírodných materiálov.
Veľmi silným trendom sú však organické tvary, ktoré si svoje zastúpenie držia už asi štvrtý rok a stále zotrvávajú na výslní, takže majú predpoklad, že sa na pôde interierového dizajnu aj udomácnia. Samozrejme, produktoví dizajnéri sú kreatívni ľudia a určite nás časom prekvapia rôznymi inováciami a refreshmi týchto organických tvarov (organický tvar v architektúre je dizajn inšpirovaný prírodou, jej tvarmi a formami, ktorý sa vyznačuje plynulými, zakrivenými líniami a prirodzenými, asymetrickými kontúrami. Tento prístup sa vyhýba prísnym geometrickým formám a uprednostňuje štruktúry, ktoré pôsobia ako „rastúce“ alebo „prirodzené“, podobne ako tie, ktoré nachádzame v rastlinách alebo skalách – pozn. redaktorky).
Ako dokážeme dosiahnuť rovnováhu medzi estetikou a funkčnosťou, aby výsledný interiér nebol len vizuálne príťažlivý, ale aj praktický a pohodlný na každodenné používanie?
Priznám sa, že skĺbiť estetiku a funkčnosť je niekedy výzvou aj pre mňa. (smiech) Sociálne siete sú plné nádherných interiérov, ktoré by skvele zdobili titulky prestížnych magazínov. Klienti mi často posielajú podobné inšpirácie a prajú si, aby sme sa pri realizácii vydali podobným smerom. Avšak, po podrobnejšom preskúmaní a štúdiu projektu zistíme, že aj keď by bol dizajn vizuálne pôsobivý, pre konkrétneho klienta by mohol byť nepraktický.
Pre mňa je prioritou najmä spokojnosť klientov v každodennom využívaní interiéru. Považujem to za oveľa dôležitejšie než počet lajkov na sociálnych sieťach za vizuálne atraktívny, ale nefunkčný interiér. Zdravý kompromis a balans však nikdy neuškodia.
S akými najčastejšími chybami sa stretávate pri zariaďovaní interiérov? Na čo si dať pozor, ak sa do realizácie pustíme svojpomocne?
Na toto mám jasnú odpoveď – jednotnosť. Ľudia často zabúdajú na to, že interiér nie sú len samostatné miestnosti, ale že ide o jeden celok. Preto je dôležité dodržiavať materiálovú a farebnú jednotnosť naprieč celým interiérom. Samozrejme, každú miestnosť vieme oživiť rôznymi doplnkami, čím vytvoríme vizuálne zaujímavý efekt pre každú miestnosť, ale prepojenosť farieb, materiálov a textúr je to, čo ja osobne postrádam v slovenských interiéroch.
Nemyslím tým, že izby musia byť zariadené na vlas rovnakým spôsobom, ale ak v jednej miestnosti použijem určitý dekor dreva, zopakujem ho aj v inej miestnosti. Rovnako, ak v jednej izbe použijem kovové prvky, napríklad čierne úchytky, môžem v inej použiť čierny kov vo forme poličky alebo stolíka a podobne. Myslím, že v tejto oblasti je stále priestor na zlepšenie a rada by som čitateľov povzbudila, aby sa toho nebáli ani v prípade, že si interiér zariaďujú bez architekta.
V poslednom období čoraz viac Slovákov investuje do nehnuteľností v zahraničí, pričom obľúbenými destináciami sú najmä Thajsko a Dubaj. Tieto apartmány sú často zariadené v štýle luxusných hotelových izieb. Odzrkadľuje sa tento trend v estetike a zariadení interiérov aj na slovenskom realitnom trhu či v preferenciách domáceho dizajnu?
Nemyslím si. Určite však treba prihliadať aj na lokalitu, v ktorej sa daný interiér zariaďuje. Slovensko je krajina so štyrmi ročnými obdobiami, pričom zima u nás trvá pomerne dlho. Naši predkovia v minulosti žili prevažne v drevených domoch, čo ovplyvnilo aj tradičnú architektúru a interiérový dizajn. Ak by sme si zariadili dom alebo byt v štýle dubajského interiéru, plného mramoru, nepôsobilo by to autenticky ani funkčne. Dubaj a Thajsko majú tropické podnebie, čo si vyžaduje materiály, ktoré pomáhajú interiér ochladzovať, zatiaľ čo u nás je dôležité udržať teplo. Bolo by to podobné, ako keby ste v Dubaji zariadili interiér v štýle slovenskej horskej chaty s drevenými prvkami a krbom.
Samozrejme, luxusný interiér môžeme vytvoriť aj na Slovensku, dokonca v štýle luxusnej hotelovej izby, no je dôležité zvoliť materiály a prvky, ktoré zodpovedajú našim klimatickým a estetickým podmienkam.
Funguje v súčasnosti v bytoch a domoch tradičné zónovanie miestností, ako je oddelená kuchyňa, obývačka či spálňa? Vo svojom okolí evidujem, že ľudia čoraz viac narúšajú tieto stereotypy a dávajú priestorom multifunkčný charakter.
Nie som si istá, či nadobúdanie multifunkčného charakteru miestností súvisí s búraním stereotypov, alebo skôr s aktuálnymi potrebami. Miestností je málo, zatiaľ čo funkcií potrebujeme viac. Momentálne zariaďujem interiér, kde je výslovnou požiadavkou umiestnenie pracovne v obývačke, pretože inde na ňu nie je priestor. Veľkým trendom je aj dlhovekosť a s ňou spojené pohybové aktivity, takže spálňa či obývačka často slúžia aj ako improvizované fitko.
Rovnako sa však stretávam s požiadavkami na zónovanie detských izieb, keďže deti potrebujú v izbe spálňu, pracovňu, miesto na sledovanie televízora a prípadne priestor na kreatívne aktivity. Požiadavky klientov sú samozrejme rôzne, a kreativite sa medze nekladú.
V minulosti sme boli zvyknutí, že kuchyňa a obývacia izba boli dve samostatné miestnosti.
Neskôr prišiel trend open space, kde je obývacia miestnosť spojená s kuchyňou, čo ocenili predovšetkým mamičky, ktoré potrebovali pri varení dohliadať na deti hrajúce sa v obývačke. Tento trend však mnohým nevyhovuje z praktického hľadiska, najmä kvôli hlučnosti a pachom z kuchyne. Preto sa do popredia dostávajú rôzne deliace panely a sklenené priečky, ktoré elegantne oddelia tieto dve miestnosti. Uvidíme, či sa tento trend v budúcnosti ujme aj u našich architektov pri navrhovaní nových bytových jednotiek, alebo zostanú pri klasike otvoreného priestoru.
Sociálne siete zohrávajú v súčasnosti obrovskú úlohu vo vývoji trendov – viac ako kedykoľvek predtým. TikTok, Instagram či Pinterest dokážu v priebehu týždňov či dokonca dní posunúť do popredia estetiku, ktorá sa následne premietne do módy, interiérového dizajnu či beauty priemyslu. Akým smerom sa tento vývoj uberá a aké trendy sú v súčasnosti najvýraznejšie práve v interiérovom dizajne?
Interiérový dizajn sa na rozdiel od módneho dizajnu vyvíja oveľa pomalším tempom. Ak sa však pozrieme do minulosti, každý rok prináša malé vylepšenia a zmeny. Moja predstava je, že interiérový dizajn naďalej bude skvalitňovať naše životy, nielen z pohľadu estetiky, ale aj vďaka inovatívnym technológiám.
Čo sa týka trendov a dizajnu, do popredia sa dostávajú štýly s romantickejším nádychom a začínajú sa aplikovať rôzne zdobenia, ako je aj spomínané frézovanie, či už na kuchyniach, alebo inom nábytku v interiéri. Veľmi populárne sú aj rôzne doplnky, v rámci ktorých sa obrovskej obľube tešia najmä strapce.
Povedala by som, že v interiéri evidujeme mierny odklon od minimalizmu. Dizajn nemá doslova nádych maximalizmu, ale určité priblíženie k tomuto smeru je avizované. Či sa to však udomácni a to, ako ľudia tieto trendy prijmú, to už ukáže čas.
Reflektujú aktuálne trendy v interiérovom dizajne rôzne rozpočtové možnosti a potreby klientov, alebo sa viac sústreďujú na prémiový segment?
Aktuálne trendy sú určite cenovo dostupné pre široké spektrum zákazníkov. Hlavný smer síce často udávajú poprední dizajnéri a značky, ktorých produkty sú prémiové a drahšie, no zároveň existuje množstvo kreatívnych výrobcov, ktorí sa inšpirujú týmito trendmi a prinášajú podobné riešenia v dostupnejších cenových reláciách. Vďaka tomu si každý môže nájsť variant, ktorý zodpovedá jeho rozpočtu aj štýlovým preferenciám. Kvalitný dizajn dnes rozhodne nie je len výsadou luxusu.

