

Realitná únia SR: Nehnuteľnosti budú zdražovať aj v roku 2025, úroky klesnú len mierne


ilustračná foto: Realitá únia SR Vladimír Kubrický | stavba @redakcia
Rok 2025 začal tak trochu zvlášne. Prvotné čísla z úvodu roka nepredpovedajú pozitívne správy pre celý stavebný sektor naprieč celou EÚ. Nehnuteľnosti budú zdražovať alebo aký bude ich ďalší vývoj?
K danej téme sme oslovili Realitnú úniu SR s nasledovnými otázkami. Odpovede pre nás vypracoval a zaslal Ing. Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie SR.
Začneme rokom 2025. Ako podľa Realitnej únie SR začal vývoj roka? Aké nehnuteľnosti si držia čísla záujmu (dopyt) + trhové ceny a ktoré naopak klesajú?
Od januára pokračuje pozitívny vývoj na realitnom trhu, ktorý sa naštartoval minulý rok. Záujem o kúpu nehnuteľností potvrdzuje aj Realitný barometer Realitnej únie SR, ktorý mesačne monitoruje ceny bytov v krajských mestách. Jeho hodnota sa za prvé 2 mesiace tohto roka zvýšila o 2,2 %. Priaznivejšie sa vyvíjajú ceny starších starších bytov, tie novšie zdražujú pomalšie.

Ako bude podľa vás trend 2025 ďalej pokračovať a vyvíjať sa?
Všetko nasvedčuje tomu, že cenový trend z prvých 2 mesiacov sa udrží aj v ďalšej časti roka. Sme pred hlavnou realitnou sezónou, dopyt po nehnuteľnostiach sa na jar bude zvyšovať. Vo viacerých segmentoch realitného trhu sa tento rok zrejme staneme svedkami dvojciferného rastu cien.
Ako by ste zhrnuli celé obdobie 2024 + porovnali ho spätne s obdobiami cca 8 rokov? Čo prevládalo, ktoré kraje boli silné?
Na začiatku minulého roka to vyzeralo, že ceny nehnuteľností budú stagnovať. Nakoniec bolo všetko inak, byty a domy zdražovali prakticky vo všetkých segmentoch a lokalitách. Hodnota Realitného barometra stúpla na konci decembra medziročne o 11,9 %, keď prekonala svoje maximum zo septembra 2022. Vtedy vrcholil realitný boom a v ďalšom roku nehnuteľnosti zlacňovali.
Oživenie na realitnom trhu bolo minulý rok spojené s pozitívnym makroekonomickým vývojom, rastom zamestnanosti a miezd. Dopyt po nehnuteľnostiach sa zvyšoval aj vplyvom klesajúcich úrokových sadzieb na hypotéky. Z krajských miest najviac rástli ceny v Žiline a Bratislave.
Aktuálne tu máme od 1.1.2025 zmeny v DPH. Od 1. apríla vstupuje do platnosti nová „transakčná daň“ – Ovplyvňujú priamo alebo nepriamo aj tieto náklady stavebný sektor a trh s nehnuteľnosťami na Slovensku? V konečnom dôsledku si DPH firmy odrátavajú, no navýšená cena je prenesená na koncového zákazníka.
Vyššia DPH od 1.1.2025 zamiešala karty na realitnom trhu už minulý rok, keď ľudia kvôli tomu kupovali byty v novostavbách vo zvýšenej miere. Vedeli totiž, že vyššiu daň im developeri od januára premietnu do ceny nehnuteľnosti.
Hypotéky s úrokom 0,7% p.a. (z roku 2021?) v porovnaní s dnešnými úrokmi 3,7% p.a. a viac výrazne ovplyvňujú trh. Myslíte, že k takýmto číslam ešte niekedy priblížime?
Náklady na financovanie výrazne ovplyvňujú aj dopyt po nehnuteľnostiach. Práve rastúce úrokové sadzby na hypotékach boli jednou z hlavných príčin ochladzovania realitného trhu, ktoré začalo na jeseň 2022. Minulý rok už hypotéky začali zlacňovať, dostali sa však len na 4 % p.a. Tento rok budú úrokové sadzby klesať k 3,5 %, zďaleka nás teda nečaká úročenie úverov okolo 1 či 2 % p.a.
V úvode roka boli problémy s katastrom. Aký vplyv to malo na realitný trh?
Problémy s katastrom v prvých mesiacoch skomplikovali najmä už rozbehnuté obchody, pozitívne trendy na realitnom trhu však nezmenili. Dôvodom bolo aj to, že úvod roka na realitnom trhu má tradične ďaleko od živého obchodovania s nehnuteľnosťami.
Aký TIP by ste dali na rok 2025?
Kto má dnes možnosť kúpiť si nehnuteľnosť, nemal by váhať. Ceny na realitnom trhu totiž budú ďalej rásť. Vyčkávanie na citeľné zníženie úrokových sadzieb na hypotékach sa nemusí vyplatiť. Úvery zlacnejú len mierne, čiže váhajúcim záujemcom sa môže neskôr kúpa bytu či domu predražiť.