Poprad: Investori musia odstrániť svoje stavby z priemyselného parku, je to neštandardná situácia

Poprad: Investori musia odstrániť svoje stavby z priemyselného parku, je to neštandardná situácia Poprad: Investori musia odstrániť svoje stavby z priemyselného parku, je to neštandardná situácia
ilustračná foto: google maps

Mesto Poprad požaduje od investorov, ktorí sídlia v mestskej časti Matejovce, aby odstránili svoje stavby z pozemkov mesta a štátu. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol zástupca spoločnosti LPH a ďalší investori, ktorí zároveň tvrdia, že investovali do vybudovania hál, technológií a zamestnávajú viac ako 1000 zamestnancov. Pozemky chceli odkúpiť, mesto im ich však podľa nich nechce odpredať.

Investori musia odstrániť svoje stavby

V roku 2006 spoločnosť LPH a ďalších šesť investorov uzatvorili s mestom Poprad memorandum o investovaní a neskôr aj zmluvy, ktoré boli základom vybudovania priemyselného parku v Poprade – Matejovciach. Podľa výkonného riaditeľa LPH Daniela Durkaja si následne počas 17 rokov plnili všetky povinnosti vyplývajúce zo zmlúv, investovali milióny eur do výstavby hál, technológií, zamestnali sme ľudí z Popradu a okolia a uhrádzali mestu dohodnuté nájomné a platby za správu parku.

V roku 2023, keď nám zmluvy končili, nám mesto Poprad oznámilo, že nemieni dodržať zmluvy a pozemky pod našimi budovami nám neodpredá za dohodnutú sumu v zmluvách, ale za aktuálnu trhovú cenu daných pozemkov. Našli vraj nejaký paragraf z roku 2009, na základe ktorého by išlo o nedovolenú štátnu pomoc. Mesto však s investormi podpisovalo dodatky a zmluvy aj v rokoch 2013, 2015, za rovnakých, pôvodných podmienok, ako boli stanovené v memorande o investovaní. Štátna pomoc pritom bola riešená ministerstvom pri kontrolách fungovania priemyselného parku. Investori svojou činnosťou pozemky zhodnotili z ornej pôdy a mestu hodnotu pozemkov zaplatili v rámci platieb počas trvania zmlúv. Teraz mesto požaduje odplatu za pozemky kvázi dvakrát,“ uviedol Durkaj.

Článok pokračuje pod reklamou
Reklama

Ako pokračoval, spoločnosť LPH sa obrátila na súd, kde podala žalobu o nahradenie prejavu vôle pri predaji pozemkov. Tento spor sa podľa Durkaja tiahne od júla 2023. Následne podali žaloby aj ďalší investori. „Mesto Poprad podalo v máji 2025 na LPH, ako aj ďalších investorov žalobu o vypratanie pozemkov. Požaduje, aby sme naše stavby odstránili z pozemkov mesta a pozemkov štátu,“ doplnil Durkaj s tým, že sa obrátili aj na ministerku hospodárstva a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny.

Podľa finančného manažéra spoločnosti Immergas Europe Ivana Pacáka nechcú vytvárať paniku, že sú ohrozené pracovné miesta. „Je vytvorená len neštandardná situácia, ktorá je s nepochopením voči investorom, voči majiteľom. Vysiela to veľmi nepriaznivý signál voči ďalším potenciálnym investorom na Slovensku. Pokiaľ máte platnú zmluvu a tesne pred jej vypršaním ju druhá strana spochybní, že je platná len polovica tej zmluvy, to je značne neštandardná situácia,“ uviedol Pacák.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) v piatok na brífingu v Poprade upozornilo, že z dôvodu rozhodnutia vedenia mesta môže prísť o prácu až 1000 zamestnancov, ktorí každodenne jazdia do podnikov v priemyselnom parku v Poprade – Matejovciach a tak živia svoje rodiny. „Apelujem preto na primátora Danka: zastavte tieto nezmyselné žaloby, sadnite si s investormi a správajte sa ako zodpovední reprezentanti občanov,“ povedala poslankyňa NR SR Darina Luščíková (PS).

Čitajte aj:  Poprad: Tamojší poslanci iniciujú mimoriadne MsZ, dôvodom je situácia v priemyselnom parku

Priemyselný park Poprad – Matejovce na mape:

zdroj: TASR / úprava redakcia

Predchádzajúci článok
Recyklované stavebné materiály: Kde ich použiť a kedy sa nehodia

Recyklované stavebné materiály: Kde ich použiť a kedy sa nehodia

Nasledujúci článok
Bratislava: Eset kampus na Patrónke pokračuje v povoľovaní, získal súhlasné stanovisko mesta

Bratislava: Eset kampus na Patrónke pokračuje v povoľovaní, získal súhlasné stanovisko mesta