Kvapkový alebo postrekovací zavlažovací systém do záhrady: Ktorý je vhodný pre vás?

Kvapkovy alebo postrekovaci zavlazovaci system do zahrady 1 Kvapkovy alebo postrekovaci zavlazovaci system do zahrady 1
ilustračná foto: pixabay

Rozumne a efektívne zvolený zavlažovací systém podporí zdravý rast rastlín a prispeje k úspore vodných zdrojov aj vášho času. Pri jeho výbere treba zvážiť viaceré faktory od dostupného zdroja vody cez druhy vysadených rastlín a typu pôdy až po rozlohu zavlažovanej plochy a klimatické podmienky.

Kvapkové zavlažovanie je efektívnejšie a cielenejšie, zatiaľ čo postrekovací systém predstavuje riešenie pre veľké plochy, ktoré môže byť cenovo výhodnejšie. Pozrime sa spoločne podrobnejšie na tieto dva typy zavlažovania, aby sme vám pomohli rozhodnúť, ktorý je vhodnejší pre vašu záhradu.

Rozdiel medzi kvapkovým a postrekovacím zavlažovacím systémom

Štandardné postrekovacie systémy pozostávajú z hadíc a výsuvných postrekovačov alebo nad terénom namontovaných hlavíc, ktoré rozprašujú vodu do vzduchu. Oproti tomu má kvapkové zavlažovanie nainštalovanú hadicu vedúcu popri zemi alebo pod povrchom, z ktorej pomaly kvapká, príp. presakuje voda do pôdy.

Článok pokračuje pod reklamou nabytok a byvanie Nitra 2025
Reklama

Kvapkový zavlažovací systém

Kvapkový zavlažovací systém dodáva vodu priamo ku koreňom rastlín veľmi pomaly, stabilne a efektívne. Tento typ zavlažovania je vysoko účinný, pretože minimalizuje straty vody v dôsledku vyparovania alebo odtoku. Ide o cielené zavlažovanie, pri ktorom dostane každá rastlina potrebné množstvo vody bez plytvania. Vďaka tomu, že priestor medzi rastlinami nie je zavlažovaný, sa eliminuje rast buriny. Navyše listy a stonky rastlín zostávajú suché, čím sa znižuje výskyt chorôb, škodcov a plesní.

Náš tip: Ak chcete zalievať čo najefektívnejšie priamo ku koreňom, použite koncové kapilárne ihly, ktoré nasmerujú výtok vody presne tam, kam potrebujete.

Kvapková závlaha je vhodná pre rôzne typy rastlín vrátane zeleniny, kvetov, viniča a stromov. Keďže voda dokáže týmto spôsobom preniknúť hlbšie do zeme, predstavuje tiež ideálne riešenie pre rastliny s hlbokým koreňovým systémom.

Kvapková závlaha, zavlažovací systém, kvapkový zavlažovací systém, postrekovací zavlažovací systém, automatické zavlažovacie systémy, zavlažovací systém na trávnik, kvapkové zavlažovanie, postrekovače
ilustračná foto

Postrekovací zavlažovací systém

Postrekovací zavlažovací systém rozprašuje vodu pod vysokým tlakom na veľkú plochu. Dokáže tak s minimálnym úsilím poliať veľké záhrady, sady, polia a trávniky. Veľmi ľahko sa inštaluje a je flexibilne prispôsobiteľný pre zavlažovanie rôznych oblastí záhrady v závislosti od typu rastlín alebo množstva slnečného svetla počas dňa.

Postrekovače sa najčastejšie využívajú ako zavlažovací systém na trávnik okolo rodinného domu, ale aj na akékoľvek veľké plochy porastov, kde by bola inštalácia kvapkovej závlahy veľmi náročná.

Postrekovací zavlažovací systém, zavlažovací systém, kvapkový zavlažovací systém, automatické zavlažovacie systémy, zavlažovací systém na trávnik, kvapkové zavlažovanie, postrekovače
ilustračná foto

Výhody a nevýhody kvapkových závlahových systémov a postrekovačov

Kvapkový zavlažovací systém
+ zníženie spotreby vody –    náročnejšie plánovanie a inštalácia
+ eliminácia výskytu buriny –    finančne náročnejší
+ menší výskyt chorôb a škodcov –    náchylnejší na poškodenie (preseknutie hadice, upchatie usadeninami)
+ hlbšia závlaha
Postrekovací zavlažovací systém
+ široké pokrytie –    vysoké straty vody
+ jednoduchá inštalácia

+ vysoká flexibilita nastavení

–    vodný odpad podporuje rast buriny a množenie škodcov
+ nižšie nároky na údržbu –    vyššie riziko poškodenia rastlín
+ finančne úspornejšie riešenie

Užitočné vedieť: Ak je tlak vody v postrekovacom systéme príliš vysoký, môže dôjsť k zhutneniu pôdy, čo zabráni rastu koreňov a spôsobí poškodenie rastlín.

Ktorý zavlažovací systém je vhodnejší pre vašu záhradu?

Pri rozhodovaní medzi kvapkovou závlahou a postrekovacími systémami by ste mali okrem vodných strát, finančných nákladov a nárokov na údržbu zvážiť predovšetkým špecifické potreby vašej záhrady.

Čitajte aj:  (Záhradný projektant) Dorota Mydliarová: Záhrade pristane poctivosť aj zub času. Trávnik sa preceňuje

Rozloha záhrady a typ rastlín

Kvapkový zavlažovací systém je vhodnejší pre jednotlivé rastliny a menšie záhrady. Je tiež najlepším riešením pre rastliny, ktoré potrebujú občasné hlboké zavlažovanie a dobre tolerujú sucho – napr. levanduľa.

Postrekovacie systémy sú efektívnejšou voľbou pre rastliny vyžadujúce rovnomerné zavlažovanie celej plochy ako trávniky, veľké kvetinové záhony alebo väčšie poľnohospodárske polia.

Zdroj vody

Kvapkový zavlažovací systém si vyžaduje spoľahlivý a konzistentný zdroj vody. Pracuje však efektívne aj pri nižšom tlaku a spotrebuje menej vody, čo z neho robí vhodné riešenie aj pre oblasti s obmedzenými vodnými zdrojmi. Na druhej strane je kvapková závlaha citlivejšia na čistotu vody. Ak voda na polievanie obsahuje nečistoty alebo sedimenty, je nevyhnutné inštalovať filtre, aby sa predišlo upchatiu zavlažovacích komponentov.

Náš tip: Pre menší počet rastlín v rozostupe do 2 m je postačujúce beztlakové kvapkové zavlažovanie, ktoré funguje pri tlaku vody do 0,5 baru.

Postrekovacie systémy môžu využívať rôzne vodné zdroje, napr. aj kombináciu vody zo studne alebo vodnej nádrže a z vodovodu. V prvých dvoch prípadoch bude nevyhnutné vodné čerpadlo s dostatočným výtlakom a prietokom. Postrekovacie systémy potrebujú vyšší tlak a prietok vody na rovnomerné pokrytie zavlažovanej plochy.

Klíma a terén

Kvapkový zavlažovací systém predstavuje efektívne riešenie pre regióny s nízkou vlhkosťou a vysokými teplotami, kde by postrekovače vykazovali vysoké straty vody. Taktiež je ideálny do svahovitého a členitého terénu, v ktorom postrekovače nie sú schopné zabezpečiť rovnomernú závlahu. Odtok vody aplikovanej z postrekovačov v šikmom teréne navyše podporuje eróziu pôdy.

Postrekovacie systémy sú efektívnejšie v miernych a vlhkých oblastiach, kde je potrebné len sporadicky doplniť prirodzené zrážky. Inštalácia kvapkového systému by tu bola neefektívna. S postrekovačmi si vystačia aj rovinaté záhrady a pozemky, kde sa voda rovnomerne rozptýli a vsiakne do pôdy.

Náš tip: Ak chcete, aby zavlažovací systém pracoval naozaj efektívne vzhľadom na klimatické podmienky, oplatí sa vám investovať do jeho automatizácie. Dnes už existujú riadiace jednotky prepojené so senzormi vlhkosti v pôde alebo s čidlami monitorujúcimi vyparovanie vody z rastlín (tzv. evapotranspiráciu) a vlastnosti ovzdušia. Takéto automatické zavlažovacie systémy dokážu veľmi efektívne vypočítať množstvo vody, ktoré rastliny v danom okamihu potrebujú.

Typ pôdy

Kvapkový zavlažovací systém je vhodnejší pre ľahké piesčité pôdy s vysokou priepustnosťou. Vďaka tomu, že závlaha je dodávaná po kvapkách priamo ku koreňom, obmedzia sa jej straty a zabezpečí sa dostatočná vlaha pre rastliny.

Postrekovací zavlažovací systém je efektívnejším riešením pre hlinité a ílovité pôdy, ktoré lepšie zadržiavajú vodu. Keďže voda z postrekovačov sa v týchto typoch pôdy pomalšie vsakuje, nehrozí preliatie rastlín ani erózia.

Tip na záver: Mnohé záhrady si nevystačia s jedným zavlažovacím systémom a ako najefektívnejšia sa napokon ukáže ich kombinácia. Majitelia rodinných domov si často vyberajú postrekovače pre trávniky a kvapkové zavlažovacie systémy pre skleníky, živé ploty alebo okrasné a úžitkové výsadby.

Čitajte aj:  Vsakovacia jama na dažďovú vodu

Video: Inštalácia kvapkovej závlahy

Video: Ako funguje postrekovací zavlažovací systém

zdroje k článku:

Predchádzajúci článok
Finančná správa: Elektronická fakturácia už čoskoro. Projekt pre vytvorenie prostredia je spustený

Finančná správa: Elektronická fakturácia už čoskoro. Projekt pre vytvorenie prostredia je spustený

Nasledujúci článok
Nemecko čelí bytovej kríze. Pre vykrytie dopytu ročne potrebuje postaviť 320 000 bytov

Nemecko čelí bytovej kríze. Pre vykrytie dopytu ročne potrebuje postaviť 320 000 bytov