

Ako získať certifikáciu LEED, BREEAM alebo WELL na Slovensku?


ilustračná foto: youtube "When Trees Meet Buildings"
Dnešné nároky na výstavbu presahujú rámec energetickej efektívnosti. Do popredia sa dostáva aj vplyv budov na zdravie ľudí a životné prostredie. Moderné stavby preto kladú dôraz nielen na úsporu energií, ale aj na pôvod použitých materiálov, spôsob výstavby a možnosti ekologickej likvidácie. Kľúčovým kritériom sa stáva celkový komfort a kvalita prostredia pre užívateľov budovy.
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako preukázať, že projekt spĺňa tieto vysoké štandardy, je získanie medzinárodne uznávaného environmentálneho certifikátu, napríklad LEED, BREEAM alebo WELL. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa k nim dopracovať aj na Slovensku.
Prehľad certifikačných systémov: BREEAM a LEED
Medzi najznámejšie a najčastejšie používané systémy environmentálneho hodnotenia budov na svete patria BREEAM a LEED.
BREEAM, pôvodom z Veľkej Británie, vznikol už v roku 1990 a hodnotí budovy v desiatich kategóriách vrátane energetickej efektívnosti, ekologického využitia územia či zdravotnej pohody užívateľov. Výsledné hodnotenie sa pohybuje na stupnici od Pass až po Outstanding, pričom každá úroveň odzrkadľuje mieru naplnenia prísnych environmentálnych kritérií.
Americký systém LEED, ktorý bol spustený v roku 2000, sa zameriava na široké spektrum oblastí, od úspory vody a energie až po kvalitu vnútorného prostredia a inovácie v projektovaní. Budovy získavajú body za splnenie jednotlivých požiadaviek, pričom súhrnné skóre určuje výslednú úroveň certifikácie, od Certified po Platinum.
„Na Slovensku sa uplatnil BREEAM aj LEED. Na trhu priemyselných nehnuteľností dominuje BREEAM, najstarší a najvyspelejší systém certifikácie udržateľných budov. Segment priemyselných budov si vybral BREEAM v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou. LEED sa presadzuje najmä pri kancelárskych novostavbách a v menšej miere pri certifikácii existujúcich kancelárskych budov (LEED O+M:EB – prevádzka a údržba). Celkovo v počte certifikovaných budov na Slovensku dominuje BREEAM. Iné certifikačné systémy sa u nás neuplatnili. Popri BREEAM a LEED sa presadzuje Taxonómia EÚ, ktorá má výrazný prienik s BREEAM a menší prienik s LEED. Pripravované verzie BREEAM v7 a LEED v5 budú obe plne harmonizované s požiadavkami Taxonómie EÚ,“ informuje Samuel Sůra ambasádor environmenálnych certifikátov spoločnosti SALVIS.
Oba systémy majú spoločné hodnotiace princípy a zameriavajú sa na celý životný cyklus budovy, od návrhu cez výstavbu až po prevádzku. V posledných rokoch sa k nim pridáva aj WELL certifikácia, ktorá kladie dôraz najmä na zdravie, komfort a pohodu ľudí v interiéri. Tento relatívne nový systém, založený v roku 2014, reflektuje narastajúci dopyt po zdravom a produktívnom pracovnom i obytnom prostredí.
Ďalšie certifikačné systémy: DGNB, WELL, Fitwel a Level(s)
Okrem najznámejších systémov LEED a BREEAM sa v oblasti environmentálneho hodnotenia budov čoraz viac presadzujú aj ďalšie certifikačné rámce, ktoré rozširujú pohľad na udržateľnosť. Nemecký systém DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen), ktorý vznikol v roku 2007, patrí medzi najkomplexnejšie hodnotiace nástroje. Nehodnotí len jednotlivé aspekty samostatne, ale celý systém budovy ako jeden celok. Zohľadňuje environmentálne, ekonomické aj sociálne aspekty udržateľnosti a kladie dôraz na ich rovnováhu. Aj preto sa označuje ako certifikačný systém tretej generácie, tzv. certifikát modrých budov.
Značný dôraz na kvalitu vnútorného prostredia a zdravie užívateľov kladie systém WELL, ktorý vznikol v roku 2014. Jeho unikátnosť spočíva v tom, že vychádza z medicínskych poznatkov a analyzuje vplyv budov na fyziológiu človeka, od kvality vzduchu a vody cez osvetlenie až po akustiku a cirkadiánny rytmus. Na rozdiel od LEED je certifikácia WELL podmienená aj fyzickou kontrolou parametrov odborníkom priamo v budove, a je nutné ju obnovovať každé tri roky. S podobným zameraním pracuje aj jednoduchší systém Fitwel, ktorý kladie dôraz na podporu zdravia a pohody používateľov, najmä v administratívnych a obytných priestoroch.
Na európskej úrovni bol vytvorený rámec Level(s), ktorý má potenciál stať sa spoločným štandardom pre udržateľné stavebníctvo naprieč všetkými členskými štátmi EÚ. Ide o prvý nekomerčný systém svojho druhu, ktorý posudzuje nielen environmentálne dopady počas celého životného cyklu budovy, ale aj ekonomické parametre a vplyv na zdravie. Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) vníma zavedenie Level(s) ako veľkú príležitosť pre legislatívu a podporu prechodu k udržateľnému stavebnému sektoru aj na národnej úrovni.
Ako získať environmentálny certifikát na Slovensku
Získať certifikáciu ako LEED, BREEAM, WELL či DGNB na Slovensku nie je jednoduchý, ale je plne realizovateľný proces, ktorý si vyžaduje dôslednú prípravu, odborný tím a koordináciu už od fázy projektovania. Prvým krokom je výber vhodného certifikačného systému podľa cieľov projektu, či ide prioritne o energetickú efektívnosť, zdravie užívateľov, komplexnú udržateľnosť alebo súlad s európskymi normami. Nasleduje spolupráca s akreditovaným odborníkom alebo konzultantom, ktorý pomôže so správnym nastavením projektu, vypracovaním požadovanej dokumentácie a prípravou na audit.
V niektorých prípadoch, ako napríklad pri WELL, je súčasťou procesu aj fyzické meranie parametrov nezávislým hodnotiteľom. Celý postup obvykle zahŕňa fázy registrácie projektu, priebežné hodnotenie, zber dôkazov a záverečné schválenie certifikačnou autoritou. Na Slovensku je možné nájsť kvalifikovaných odborníkov i firmy, ktoré sa na tieto certifikácie špecializujú a ktoré poznajú miestny kontext, normy a legislatívu.
V prípade systémov ako LEED alebo BREEAM sa projekty posudzujú podľa medzinárodných štandardov, no možno ich aplikovať aj na slovenské budovy, nové, rekonštruované aj tie v prevádzke.
„Myslím, že trh je životaschopný a v prevažnej miere nepotrebuje podporu. Projektanti, developeri, architekti a dodávatelia technológii sa za posledných 10 rokov s požiadavkami oboznámili a reflektujú na ne. Zatiaľ sa nedostatočne adaptovali dodávatelia stavebných produktov a správcovia budov. Tieto 2 segmenty by zrejme potrebovali aby udržateľnosti venovalo vo firmách väčšiu pozornosť vedenie. Následky klimatickej zmeny prirodzene privádzajú ďalšie strany k systémom ako BREEAM a k uvedomeniu si hodnoty, ktorú tieto systémy predstavujú. BREEAM predstavuje najdokonalejšie dostupné know-how v oblasti toho ako navrhnúť, postaviť, uviesť do prevádzky a prevádzkovať budovy tak aby boli udržateľné, efektívne a odolali klimatickej zmene. BREEAM už používa ako nástroj aj štát pri návrhu a výstavbe nových nemocníc. Čoraz viac našich klientov už nehľadá najľahší spôsob ako získať certifikát, ale zmysluplne používa toto know-how na zvýšenie hodnoty a odolnosti svojho aktíva,“ dopĺňa ambasádor Samuel Sůra.
Prečo sa certifikácia oplatí a kam smeruje budúcnosť udržateľného stavebníctva
Environmentálne certifikácie ako LEED, BREEAM, WELL, DGNB či Level(s) predstavujú nielen potvrdenie kvality a udržateľnosti budovy, ale aj významný konkurenčný benefit na trhu. V čase rastúcej klimatickej krízy a požiadaviek na zdravšie životné prostredie zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní modernej výstavby aj obnovy budov. Hoci získanie týchto certifikátov si vyžaduje dôslednú prípravu, investíciu času a odborné know-how, prínosy sú zreteľné. Často sa prejavujú v nižších prevádzkových nákladoch, vyššej atraktivite pre nájomcov, pozitívnom dopade na zdravie užívateľov a životné prostredie.
„V súčasnosti je najväčšou výzvou zozbierať od výrobcov stavebných materiálov potvrdenie o tom, že ich výrobok neobsahuje látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy alebo látky na kandidátskej listine podľa REACH, certifikáty CE (Conformité Européenne) a informácie o obsahu formaldehydu a VOC (volatile organic compounds = organické prchavé látky). Developeri chcú cieliť najvyššie úrovne certifikácie ako BREEAM Outstanding alebo LEED Platinum a využiť ich prestíž pri rokovaniach s nájomcami alebo investormi. Tieto úrovne však vyžadujú vysokú úroveň energetickej efektívnosti a pozornosť venovanú ďalším témam ako je manažment zrážkových vôd, výber udržateľných stavebných materiálov a podobne. Veľkou témou je adaptácia na klimatickú zmenu, ktorá vyžaduje budovu navrhnúť alebo adaptovať tak aby odolala extrémnym zrážkam, vlnám horúčav a ďalším vplyvom. To predstavuje v niektorých prípadoch neočakávané náklady, ktoré sa však vrátia v podobe ochrany pred škodami, resp. v možnosti budovu poistiť,“ dodáva na záver ambasádor environmentálnej certifikácie spoločnosti SALVIS.
Slovensko má dnes k dispozícii nástroje aj expertízu na to, aby sa stalo súčasťou globálneho trendu udržateľného stavebníctva, ide len o vôľu túto cestu vedome zvoliť.