Ako vybrať krbovú vložku podľa výkonu? Správny výpočet pre efektívne vykurovanie

ako vybrať krbovú vložku, ako vypočítať výkon krbovej vložky, krbová vložka s výmenníkom, teplovzdušná krbová vložka ako vybrať krbovú vložku, ako vypočítať výkon krbovej vložky, krbová vložka s výmenníkom, teplovzdušná krbová vložka
ilustračná foto: doctorflue

Cieľom efektívneho vykurovania je dosiahnutie čo najlepšej tepelnej pohody pri minimálnej spotrebe paliva. Docieliť to pri vykurovaní krbom znamená správne dimenzovať výkon krbovej vložky.

Nevhodne zvolený nominálny výkon môže viesť k neefektívnemu spaľovaniu a nadmernej spotrebe paliva alebo k nedostatočnému vykurovaciemu efektu.

Výkon krbovej vložky

Výkon je jedným zo základných technických parametrov krbových vložiek, určujúci schopnosť krbu efektívne vykurovať priestor. Predstavuje množstvo tepelnej energie, ktoré dokáže krbová vložka pri spaľovaní dreva vyprodukovať za hodinu. Štandardne sa uvádza v kilowattoch (kW) alebo kilowatthodinách (kWh).

Článok pokračuje pod reklamou nabytok a byvanie Nitra 2025
Reklama

Užitočné vedieť: Výrobcom udávaný výkon krbovej vložky je teoretický parameter, ktorý dosiahnete len za predpokladu, že budete v krbe kúriť predpísaným spôsobom a odporúčaným palivom v určenom množstve. Tepelný výkon vždy závisí v prvom rade od kvality a množstva paliva a prísunu kyslíka.

Nominálny vs. maximálny výkon

V praxi treba rozlíšiť tzv. nominálny a maximálny výkon. Nominálny výkon krbovej vložky je hodnota, pri ktorej krbová vložka pracuje optimálne, teda bezpečne a s najlepšou účinnosťou. Výrobcovia ho stanovujú na základe testov v štandardizovaných podmienkach. Je to práve tá hodnota, ktorú môžete nájsť v popise technických parametrov a ktorou sa budeme ďalej zaoberať.

Maximálny výkon krbovej vložky je najvyššia možná hodnota výkonu, ktorú môže krbová vložka krátkodobo dosiahnuť. Pri správnom vykurovaní sa tak deje prechodne v hlavnej fáze horenia paliva. Dlhodobá prevádzka na tomto výkone ale nie je vhodná, efektívna ani bezpečná. Môže dôjsť k takzvanému prekúreniu pece, teda k poškodeniu krbovej vložky aj komína.

Čitajte aj:  Smart domácnosť: Výhody, nevýhody a najbežnejšie zariadenia

Niektorí výrobcovia udávajú aj minimálny výkon, čo je spodná hranica, pri ktorej ešte pec normálne funguje. Ak by ste chceli dlhodobo vykurovať pod odporúčaným minimálnym výkonom, krb bude dechtovať a zanášať komínové teleso.

Náš tip: Mnohí výrobcovia dnes v popise krbových vložiek uvádzajú interval výkonu alebo regulačný rozsah, v ktorom môžete zariadenie dlhodobo prevádzkovať.

Aký výkon krbovej vložky potrebujete?

Optimálne by mal výkon krbovej vložky pokrývať energetické straty priestoru, ktorý potrebujete vykurovať. Tepelná strata závisí hlavne od objemu priestoru, jeho tepelnoizolačných vlastností a od klimatických faktorov prostredia. Presný odborný výpočet vám urobí projektant alebo kúrenár.

Užitočné vedieť: Väčšina nových domov má tepelnú stratu vypočítanú v stavebnom projekte. Pri výbere krbovej vložky môžete vychádzať z týchto údajov.

Ako vypočítať výkon krbovej vložky orientačne

Návod:

  1. Vypočítajte si objem vykurovaného priestoru tak, že vynásobíte podlahovú plochu priestoru výškou stropu.
  2. Vyberte si súčiniteľ tepelnej náročnosti objektu podľa jeho tepelnoizolačných vlastností:
  • novostavba, nízkoenergetický a pasívny dom: tepelná strata cca 0,02 kW/m3
  • priemerne zateplený dom: tepelná strata cca 0,03 kW/m3
  • starší, zle zateplený dom: tepelná strata cca 0,05 kW/m3
  1. Urobte si orientačný výpočet tepelnej straty objektu podľa vzorca:

Tepelná strata (kW) = Objem priestoru (m3) x Súčiniteľ tepelnej náročnosti (kW/m3)

  1. Vypočítaná tepelná strata objektu = Nominálny výkon krbovej vložky

Príklad: Potrebujete krbovú vložku pre vykurovanie otvoreného prízemia nízkoenergetického rodinného domu s podlahovou plochou 60 m2. Výška stropu v dome je 2,5 m.

Objem vykurovaného priestoru = 60 x 2,5 = 150 m3

Tepelná strata priestoru = 150 x 0,02 = 3 kW

Optimálne by ste mali zvoliť krbovú vložku s nominálnym výkonom 3 kW.

Pozn. V prípade priemerne zatepleného domu by ste potrebovali krbovú vložku s výkonom 150 x 0,03 = 4,5 kW. V zle zateplenom dome by ste museli počítať s nárokom 150 x 0,05 = 7,5 kW.

ako vybrať krbovú vložku, ako vypočítať výkon krbovej vložky, krbová vložka s výmenníkom, teplovzdušná krbová vložka
ilustračná foto: pixabay

Krbová vložka s teplovodným výmenníkom vs. teplovzdušná krbová vložka

Pri výpočte orientačného výkonu pre krbové vložky s rozvodmi vzduchu alebo s teplovodným výmenníkom môžete postupovať rovnako, teda podľa tepelných strát vykurovaného priestoru. Treba však brať do úvahy všetky miestnosti, do ktorých bude teplo prúdiť.

Čitajte aj:  Tepelné čerpadlo: Čo je to a ako funguje systém vykurovania?

Pre spresnenie výpočtu môžete v prípade vložky so vzduchovodom zohľadniť účinnosť rozvodov. Väčšinou sa udáva 80 – 90 %. Ak teda predpokladáme, že rozvody majú účinnosť 80 %, pre výpočet nominálneho výkonu krbovej vložky bude potrebné vydeliť tepelné straty priestoru číslom 0,8.

Príklad: Krbom budete vykurovať priestor, ktorého tepelné straty sú vyčíslené na  6kW. Pre zohľadnenie účinnosti rozvodov (80 %) použijete nasledujúci výpočet:

Výkon krbovej vložky = 6 / 0,8 = 7,5 kW

Pri teplovodných zariadeniach sa celkový výkon väčšinou rozpočíta v pomere 1:2, teda jeden diel do miestnosti a dva diely do výmenníka. Pre príklad, v prípade vložky s výkonom 9 kW vám pôjdu 3 kW do vzduchu a 6 kW do vody.

Ako vybrať krbovú vložku?

Mnohí majitelia domov podľahnú pri výbere krbovej vložky mylnému presvedčeniu, že vyšší výkon znamená lepšie vykurovanie. V praxi však predimenzovaná krbová vložka prináša viac problémov než úžitku.

Vložka s príliš vysokým výkonom bude do priestoru dodávať viac tepla ako je potrebné. To povedie k prekurovaniu, následnému vetraniu a k strate tepla alebo k snahám o zníženie výkonu pod funkčnú úroveň. Prevádzkovanie vložky na nízkom výkone vedie k neefektívnemu spaľovaniu, zvýšenej tvorbe sadzí aj dechtu a v konečnom dôsledku k nižšej životnosti samotnej vložky. Optimálne je preto vyberať výkon krbovej vložky podľa reálnych tepelných strát objektu, pričom menšia rezerva je vždy lepšia ako výrazné predimenzovanie.

Užitočné vedieť: Pri výpočte tepelných strát objektu sa počíta s vonkajšou teplotou -15 ˚C. Väčšinu vykurovacej sezóny teda budú tepelné straty výrazne nižšie.

Použité zdroje:

Predchádzajúci článok
Slovensko: Objemy investícií do nehnuteľností v roku 2024 dosiahli 537 miliónov eur

Slovensko: Objemy investícií do nehnuteľností v roku 2024 dosiahli 537 miliónov eur

Nasledujúci článok
Nájomné za byty v závere 2024 vzrástli o desiatky až stovky eur

Nájomné za byty v závere 2024 vzrástli o desiatky až stovky eur